Sadzisz tak ogórki? Tych błędów unikaj, zbiory będą beznadziejne

W maju po „zimnej Zośce” przyjdzie pora na sadzenie ogórków gruntowych. Pomimo tego, że działkowcy uprawiają to warzywo co roku, zdarza się im popełniać błędy, przez które zbiory nie są tak obfite, jak mogłyby być. Poznaj najczęstsze przewinienia, które szkodzą ogórkom, a już nigdy nie zrobisz ich ponownie.
Uprawa ogórków, czyli trud działkowca
Uprawa ogórków to wbrew pozorom zadanie niełatwe. Rośliny są delikatne, a w dodatku są podatne na ataki różnego rodzaju pasożytów, grzybów oraz przez bakterie. Oczywiście można stosować różnego rodzaju opryski, które wzmocnią warzywo, ale nie zawsze są one w stanie uratować uprawy.
Niekiedy sami działkowcy popełniają błędy, które wpływają na jakość zbiorów. Najczęściej zdarzają się one podczas sadzenia ogórków. Mają kolosalny wpływ, dlatego warto dowiedzieć się, czego nie należy robić znacznie wcześniej. Dzięki poradom, które opisujemy poniżej, zbiory ogórków będą obfite jak nigdy wcześniej.

Odpowiedni czas sadzenia ogórków
Niektórzy działkowcy są szalenie niecierpliwi, a ta cecha w uprawianiu warzyw nie sprzyja. Dlatego nie wolno spieszyć się ze wsadzeniem rozsadów (młodych ogórków) do gruntu. Uznaje się, że najlepszym momentem jest połowa maja. Wtedy temperatury stabilizują się i z całą pewnością nie pojawiają się przymrozki ani nagłe ochłodzenia. Sadząc ogórki wcześniej, zostają narażone na zmarznięcie, które skutkuje obumarciem rośliny lub słabszymi zbiorami. Warto również pamiętać, że przykrycie ogórków, które zostały posadzone zbyt wcześnie, nie gwarantuje, że zostaną ocalone przez ujemną temperaturą.
Dalsza część tekstu pod filmem.
Przy wysadzaniu ogórków do gruntu, należy zachować szczególną ostrożność. Uszkodzenie korzeni lub pędów przyczyni się do tego, że warzywo będzie gorzej rosło lub w krótkim czasie się zmarnuje. Z tego powodu ogórki z doniczek trzeba wyciągać delikatnie. Dobrą praktyką jest także rozcięcie doniczki i wyciągniecie rośliny. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że z rozsadami wszystko jest w porządku.

Zwracaj uwagę na ogórki
Wielu hodowców po wsadzeniu warzywa, paradoksalnie, o nim zapomina. Pierwsze dni, a później tygodnie są najważniejsze. Młode ogórki są narażone na ataki ze strony ślimaków, dlatego należy dokładnie oglądać rośliny i zawczasu przygotować odstraszacze na te szkodniki.
Nie można zapomnieć także o podlewaniu. Nie można jednak przesadzić z ilością wody. Należy jednak pamiętać, że woda nie może być zbyt zimna. Niska temperatura cieczy wpływa przede wszystkim na kształt owocu. Zimna woda sprawi, że warzywo będzie miało nieregularny, wręcz stożkowy kształt. Przy podlewaniu należy zachować systematyczność, bo nie można doprowadzić do wysuszenia gleby. Stosuj powyższe wskazówki, a w tym roku będziesz cieszyć się doskonałymi uprawami.
Sprawdź także sposób na pozbycie się kamienia z czajnika. Poznaj przepis na deser z zioła.






































