Jak praktycznie wykorzystać sok z aronii?
Aronia jest wyjątkowym owocem, który wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią po niego sięgają. Godny uwagi jest sok z aronii, który jest pełen wartościowych składników odżywczych. Można go wykorzystać na wiele sposobów. Dobrze sprawdza się, chociażby jako dodatek do jogurtu lub wody.
Sok z aronii ma wiele zalet, obok których nie sposób przejść obojętnie. Jedną z nich bez wątpienia są walory smakowe. Jednak dużo istotniejsze są zawarte w nim witaminy i minerały. Przygotowanie soku z aronii jest banalnie proste.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jakie sekrety skrywa sok z aronii?
W kulinariach wykorzystujemy różnego rodzaju soki. Jakiś czas temu wspominaliśmy o zaletach produktu z brzozy . Dziś pod lupę weźmiemy sok z aronii. Mało kto spodziewałby się, że ma on tyle zastosowań.
Nie da się ukryć, że sok z aronii jest wyjątkowym produktem spożywczym. W jego wnętrzu możemy natknąć się na witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę C oraz beta-karoten. Z Sok z aronii wykazuje działania przeciwzapalne i antyoksydacyjne .
Niepozorny sok z aronii ma liczne kulinarne zastosowania. Na jego bazie bez większych problemów przygotujemy kisiel, galaretkę lub frużelinę. Oprócz tego znakomicie sprawdza się w roli dodatku do jogurtu oraz herbaty. Możemy wzbogacić o niego nawet wodę, wówczas zyskamy smaczny i zdrowy napój .
Sok z aronii warto wykorzystać jako polewę do naleśników i różnej maści placków . Nawet owsianka wiele zyskuje za sprawą takowego dodatku. Jakie składniki będą nam potrzebne do jego przygotowania?
-
1 kg owoców aronii
-
500 g cukru
-
40 g liści aronii
-
500 ml wody
Niezawodny przepis na domowy sok z aronii
Na początku starannie myjemy owoce aronii. Należy zrobić to pod intensywnym strumieniem zimnej wody. Warto założyć rękawiczki, ponieważ sok mocno barwi dłonie. Po umyciu owoce pozbawiamy ogonków .
Tak przygotowane owoce aronii warto umieścić na noc w zamrażarce. Dzięki temu zabiegowi szybciej puszczą sok, który będzie miał mniej goryczy . Oczywiście nie jest to konieczne. Przygotowane owoce wstawiamy do garnka razem z umytymi liśćmi. Zalewamy je zimną wodą. Garnek przykrywamy pokrywką.
Mieszankę podgrzewamy i doprowadzamy do wrzenia. Gdy już to nastąpi, zmniejszamy ogień. Kontynuujemy gotowanie przez 40 minu t. Kiedy czas dobiegnie końca, wyłączamy grzanie i zdejmujemy pokrywkę.
Wszystko warto odstawić na około 10 godzin. Wówczas owoce puszczą więcej soku. Całość przecedzamy przy użyciu sitka . Sok z aronii wzbogacamy o cukier. Możemy go dodatkowo wzbogacić o sok z cytryny. W takim przypadku uważajmy na pestki.
Sok z aronii ponownie doprowadzamy do wrzenia. W trakcie tego procesu cały czas go mieszamy . Gdy cukier się rozpuści, wówczas nasz domowy sok z aronii jest już gotowy. Przelewamy go do słoików lub butelek. Produkt warto poddać pasteryzacji. Godny uwagi jest również sok na bazie jeżyn .
Canva / madaland
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Ania Gotuje