Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-08-01T192555.799

canva/IJPhoto

Czy można jeść kiełkujący czosnek?

1 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Zauważyłeś, że na czosnku pojawiły się charakterystyczne kiełki? Ważny znak, lepiej go nie bagatelizować! Całe szczęście jest on zwiastunem pozytywnej rzeczy, a takie warzywo jak najbardziej warto jeść!

Zauważyłeś charakterystyczne kiełki na czosnku? Mamy dla Ciebie kilka dobrych informacji. Nie dość, że warzywo nie traci żadnych walorów smakowych, to wręcz nabiera szereg cennych walorów zdrowotnych!

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Wokół kiełkującego czosnku narosło wiele mitów. Niestety, często zupełnie niesłusznie lądują on w koszu. Niektórzy uważają również, że nie nadaje się on do zjedzenia, ponieważ jest gorzki i po prostu zepsuje smak dań. Jaka jest prawda na jego temat?

Okazuje się, że pod żadnym pozorem nie warto wyrzucać do kosza kiełkującego czosnku. Badacze z jednego z uniwersytetów w Korei Południowej dowiedli, że gdy zaczyna on kiełkować, to ma aż o kilkanaście razy więcej przeciwutleniaczy niż świeży pozbawiony pędów czosnek.

Projekt bez tytułu - 2021-08-01T184912.796

Prosty trick, który podkręci smak zupy pomidorowej

CZYTAJ DALEJ

Oznacza to, że możemy, a wręcz powinniśmy sięgać po niego kiedy tylko chcemy! Co więcej, kiełki z powodzeniem możemy schrupać na kanapce, a z kolei smak ząbków czosnku wcale nie zmienia się na gorsze.

Warto też pamiętać, że wyrzucając kiełkujący czosnek wyrzucasz nadające się do spożycia warzywo. Chyba nikt z nas nie chce marnować żywności!

Polecamy nasze pozostałe artykuły. Dowiesz się z nich m.in. jak ekspresowo wyczyścić praskę do czosnku i jak zamarynować na zimę to zdrowe warzywo.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: kuchnia wp

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >
owoce derenia

Porady

Jak wykorzystać w kuchni owoce derenia?

Czytaj więcej >