Smakosze.pl Porady Jak prawidłowo gotować parówki? Wyjaśniamy krok po kroku
canva/hamik

Jak prawidłowo gotować parówki? Wyjaśniamy krok po kroku

7 czerwca 2022

Parówki są częstym składnikiem śniadania. Mięsny wyrób nie zawsze jednak wychodzi tak, jak byśmy chcieli. Aby nie pękał podczas gotowania, należy wyjąć go z lodówki na pół godziny przed planowanym przyrządzeniem. Podpowiadamy, co jeszcze warto zrobić, by rarytas był pełen smaku.

Parówki — obok kiełbasy czy kabanosów — s ą jednym z popularniejszych mięsnych produktów. Ich przygotowanie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wielu z nas wkłada je do wrzątku i podgrzewa przez kilka do nawet kilkunastu minut. Tymczasem gotowanie wyrobu powinno odbywać się zupełnie inaczej.

Czemu parówki pękają?

Wrzucenie wyjętego z lodówki smakołyku do wrzątku i podgrzewanie go przez dłuższy czas na większym ogniu to proszenie się o nieszczęście. Parówki są produktem już ugotowanym i homogenizowanym. Nie wymagają więc długiej obróbki termicznej.

Zbyt długi proces, znaczna różnica temperatur oraz kotłująca się w garnku woda są elementami, które sprzyjają pękaniu parówek. Nieestetyczny wygląd nie jest jedynym efektem błędów w przygotowaniu.

Jak poprawnie gotować parówki?

Najpierw mięsny smakołyk trzeba ogrzać do temperatury pokojowej. Dzięki temu, gdy włożymy go do wrzątku, unikniemy narażenia wyrobu na szok termiczny. Parówki w wodzie nie powinny spędzić zbyt wiele czasu. Średnia długość gotowania to 3 do 5 minut. Małe wyroby podgrzewamy krócej niż duże i nieco grubsze.

Pamiętajmy, że zawsze powinniśmy umieszczać parówkę we wrzątku. W ten sposób skrócimy czas kontaktu wyrobu z wodą. Jest to niezwykle istotne, dla zachowania smaku. Długie namaczanie prowadzi bowiem do uzyskania mdłych i niesmacznych wyrobów.

Warto wiedzieć, że nierzadko przedłużone gotowanie jest też niekorzystne dla zdrowia. Wiele parówek zawiera sole peklujące, które pod wpływem wysokiej temperatury przekształcają się w związki o niekorzystnym wpływie na ludzki organizm.

Parówki i kiełbaski są częstym elementem śniadania
Parówki i kiełbaski są częstym elementem śniadania

Źródło zdjęcia: canva/gbh007

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy