Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Otwórz lodówkę, weź kilka kropel i pryśnij po okapie. Tłuszcz odejdzie, jak ręką odjął
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 12.04.2025 09:48

Otwórz lodówkę, weź kilka kropel i pryśnij po okapie. Tłuszcz odejdzie, jak ręką odjął

mycie okapu
Fot. Shutterstock

Domowe metody czyszczenia przeważnie nie są najskuteczniejsze z możliwych. Czasem jednak są niezastąpione. Tak jest w wypadku porządków w kuchni.

Czyszczenie okapu w kuchni

Okap kuchenny należy do najtrudniejszych do umycia powierzchni w domu. Kuchnia pełna jest podobnych pułapek – miejsc, w których gromadzi się mnóstwo brudu różnego pochodzenia. Na okapie jednak mieszka on dłużej, dlatego trudniej go później eksmitować.

Najgorsze zabrudzenia, które zbierają się w okolicach kuchenki, to mieszanka kilku rodzajów zabrudzeń. Po pierwsze – mamy więc pryskające jedzenie i opary, z których mogą w powietrzu unosić się cząstki stałe. W kuchniach, gdzie gotujemy na gazie, dochodzą jego spaliny. A ponieważ okapu nie przecieramy codziennie, na wszystko nakłada się też wszechobecny kurz.

mycie palników

Niedziela handlowa w Biedronce. Sieć rozdaje pieniądze

Umyj okap kwaśnym płynem

Aby pozbyć się uciążliwych zabrudzeń z okolic kuchenki, należy wycelować więc w tłuszcze – substancję, która je spaja. Wiemy zaś dobrze, co rozpuszcza tłuszcz. Są to substancje o kwaśnym odczynie.

Dalsza część tekstu pod filmem.

Wiele porad sprowadza się więc do jakiejś postaci domowych roztworów kwasów. Najczęściej sięgamy po wodę z octem. Wystarczy pół szklanki tego płynu na jedną szklankę czystej wody. Mieszaninę tę można także przesycić zapachem np. ze skórki pomarańczy, która trafiłaby do biośmieci.

środki czyszczące
Fot. Canva

Mycie okapu colą

Jednym z nieoczekiwanych źródeł kwasu w naszych lodówkach jest także cola. Ten napój, składający się głównie z cukru, wody i barwnika, jest kwaśny dzięki swoim składnikom, w tym dwutlenkowi węgla. Może więc służyć za płyn do mycia miejsc, które wymagają rozpuszczalnika tłuszczów.

Cola nie jest oczywiście najtańszym możliwym produktem. Jednak zdarza się regularnie, że po imprezie zostanie nieco wygazowanego płynu, na który nikt już nie ma ochoty. Można wtedy zużyć go do sprzątania bez wyrzutów sumienia.

czyszczenie kuchni
Fot. Canva

Cola z kwaskiem cytrynowym

Aby wzmocnić działanie kwasowego napoju, colę można zaprawić cytryną lub kwaskiem w proszku. Okap spryskujemy colą i pozwalamy jej przez minutę spenetrować zabrudzenie. Alternatywnie, nakładamy ją na gąbczany zmywak i myjemy. Po doczyszczeniu powierzchni należy je także oczyścić z coli za pomocą wilgotnej, czystej ściereczki.

Domowe receptury na środki czyszczące nie dają może tak spektakularnych rezultatów, jak kupne środki czyszczące o dużej mocy. Mają jednak tę przewagę, że – czy to cola, cytryna czy ocet – są to środki dopuszczone do spożycia. A zatem takie czyszczenie kuchni nie dopuszcza detergentów blisko miejsc, gdzie przechowujemy i przygotowujemy żywność.

Wypróbuj też przepisy na świetne placki ziemniaczane i wyjątkowy kapuśniak.

mycie blatu
Fot. Canva