Jak się pozbyć ości z karpia? Mistrzowie kuchni mają 1 sprawdzony sposób
Karp pieczony lub smażony jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Ryba ma jednak wiele ości, dlatego należy ją odpowiednio przyrządzić. Poznaj prosty sposób mistrzów kuchni na filetowanie karpia. Ryba nie będzie miała żadnych ości.
Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się ości z karpia przed przyrządzaniem go na uroczystą kolację. O ile grubych i dużych ości pozbędziemy się bez problemu kilkoma sprawnymi nacięciami, tak zostają jeszcze cienkie ości bezpośrednio w filecie. Jest na to jednak skuteczny sposób.
Mistrzowie kuchni zdradzili, jak pozbyć się ości z karpia. Na początku odcinają głowę, płetwy i filetują rybę. Później filety nacinają w odpowiedni sposób, żeby pod wpływem wysokiej temperatury dosłownie się rozpuściły. Smażony lub pieczony karp wigilijny będzie zachwycał soczystym mięsem bez ani jednej ości.
Karpia po filetowaniu moczymy w mleku i odpowiednich przyprawach. To skuteczny sposób na aromatyczną i delikatną rybę, która nie będzie pachnieć i smakować mułem. Nie wyrzucajmy głowy, ogona i kręgosłupa po filetowaniu. Ugotujemy na nich esencjonalny wywar na wigilijną zupę rybną lub karpia w galarecie.
Jak pozbyć się ości z karpia? Poznaj sposób mistrzów kuchni
Na początku oczyść rybę i usuń głowę, odetnij również płetwy boczne i płetwę grzbietową. Przytrzymaj rybę za ogon i ustaw nóż pod kątem. Nożem natnij mięso nad ogonem i zacznij ścinać po kręgosłupie karpia.
Rybę odwróć i wykonaj taki sam ruch, żeby zupełnie oddzielić mięso od kręgosłupa. Filety mają jeszcze ości żebrowe . Nacinaj mięso delikatnie wzdłuż tych ości, żeby je usunąć. Po wyjęciu większych i grubych ości, filet z karpia delikatnie natnij poprzecznie.
Nacięcia wykonuj zdecydowanym ruchem co około 2- 3 mm. Uważaj, żeby nie przekroić ryby. Dzięki nacięciom ości dosłownie rozpuszczą się pod wpływem wysokiej temperatury i nie będą wyczuwalne w potrawie.
Jak przygotować karpia, żeby nie trącił mułem?
Filety z karpia włóż do miski, zalej zimnym mlekiem i odstaw w chłodne miejsce na 3- 4 godziny. Do mleka możesz dodać również 2 liście laurowe i kilka kulek ziela angielskiego. To sprawdzony sposób na pozbycie się charakterystycznego smaku i zapachu.
Namoczone filety dokładnie osusz, oprósz przyprawami. Karpia możesz upiec w piekarniku lub przygotować panierkę z mąki, jajka i bułki tartej i usmażyć na mocno rozgrzanym oleju rzepakowym lub maśle klarowanym.
Jak przygotować mak do świątecznych przysmaków? Dowiedz się również, jak prawidłowo namoczyć suszone grzyby do potraw wigilijnych. Będą pełne aromatu. Ważny jest jeden szczegół.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zachwycająca pieczeń z selera. Zdrowe i lubiane warzywo w eleganckim wydaniu. Aż ślinka cieknie
-
Keks ryżowy lżejszy niż klasyczny. Dodatek 1 owocu zwiększa wilgotność ciasta
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama