Zimna czy gorąca - w jakiej wodzie moczyć suszone grzyby? Znamy odpowiedź
Podczas nadchodzących świąt wiele z potraw przygotowywać będziemy z użyciem suszonych grzybów. Aby grzyby nadawały się do kulinarnych zmagań, należy zawczasu namoczyć je w letniej wodzie. To jednak nie koniec przygotowań w tym zakresie. Więcej na temat moczenia suszonych grzybów dowiesz się z poniższego tekstu.
Moczenie suszonych grzybów nie jest złożoną czynnością. Ważne jest jednak, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad. Odpowiednia temperatura wody to nie jedyna kwestia. Równie ważny jest czas moczenia, a także dalsze prawidłowe postępowanie z produktem.
Garść podstawowych informacji na temat moczenia suszonych grzybów
Najprostszą metodą na moczenie suszonych grzybów jest moczenie w wodzie. Aby zrobić to w prawidłowy sposób, warto zacząć od przepłukania suszonego produktu. Ta czynność pozwoli nam pozbyć się pozostałości zanieczyszczeń, takich jak piasek czy fragmenty ściółki leśnej.
Przepłukane grzyby wkładamy do odpowiednio dużego naczynia i zalewamy letnią wodą. Należy pamiętać, że moczenie suszonych grzybów może zając od kilku do nawet kilkunastu godzin. Co jakiś czas dobrze jest również przemieszać grzyby, aby mieć pewność, że każda sztuka równomiernie pęcznieje podczas kąpieli.
Pamiętaj koniecznie, aby nie wylewać wody po moczeniu suszonych grzybów. Płyn ten zawiera w sobie dużą ilość charakterystycznego aromatu. Aby płyn był odpowiednio intensywny, nie zalewaj grzybów do moczenia nadmierną jego ilością.
Moczenie suszonych grzybów można przeprowadzić również w mleku. Płyn do moczenia warto wcześniej odrobinę osolić. Tak potraktowane grzyby charakteryzują się wyjątkowo delikatnym smakiem.
Jakie są kolejne czynności po moczeniu suszonych grzybów?
Po odpowiednio przeprowadzonym moczeniu suszonych grzybów należy je w następnej kolejności ugotować. Grzyby gotuje się do miękkości i może zająć to chwilę czasu. Ich przygotowanie należy zaplanować wobec tego ze stosownym wyprzedzeniem.
Leśne dary najlepiej gotować jest w wodzie pozostałej po moczeniu suszonych grzybów. Dzięki temu zostanie w nich maksymalna ilość aromatu. Grzyby wraz z płynem wystarczy przełożyć do garnka i wstawić na niewielką moc palnika.
Podczas gotowania grzybów, na powierzchni wody może pojawić się nieco piany. Takie zanieczyszczenie usuwamy za pomocą sitka lub łyżki cedzakowej. Gotowanie grzybów do miękkości może zając od 45 do nawet 60 minut.
Wszystko zależy od gatunku, wielkości a także ilości czasu poświęconego na moczenie suszonych grzybów. Więcej na temat moczenia grzybów w mleku dowiesz się z tego artykułu. Zapoznaj się z tajemniczymi grzybami mun i sprawdź, jakie mają zastosowanie w kuchni.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Sałatka jarzynowa cioci Marioli zawsze robi furorę. 1 świąteczny dodatek bosko podkręca smak
Jak Magda Gessler robi rosół? Jej sekret tkwi w 1 zasadzie. Koniecznie zapamiętaj
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama