Pani Dorota pokazała, jak najlepiej ugotować bób i z czym go podawać
Sezon na bób jest idealną okazją, by spróbować tego zdrowego warzywa. Pani Dorota zdradziła proste triki, które pomogą wam go przygotować tak, by jego spożycie nie wiązało się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Przepis nie jest skomplikowany, a smak zachwyci wszystkich domowników. Koniecznie spróbujcie.
Bób zawiera wiele cennych składników odżywczych m.in. kwas foliowy czy potas. Jest także świetnym źródłem białka w diecie roślinnej. Dziś podpowiemy wam jak go przygotowuje go Pani Dorota. Nie będzie wzdymał i posmakuje całej rodzinie. Skusicie się?
Przepis na smakowity gotowany bób
Składniki:
-
1 litr wody
-
500 g świeżego młodego bobu
-
po pół łyżeczki cukru i soli
Opcjonalne dodatki:
-
1 łyżka masła lub oliwy z oliwek
-
2 ząbki czosnku
-
szczypta czarnego pieprzu
Jak przygotować bób do gotowania?
Zaczynamy od namoczenia ziaren, które sprawi, że staną się one lżej strawne. Bób należy zanurzyć we wrzątku i odstawić na godzinę. Jeżeli nie mamy czasu, możemy pominąć ten etap.
Warto wtedy wrzucić do gotowania przyprawy znane z ułatwiania trawienia takie jak koperek czy kminek. Oba te aromatyczne dodatki pasują do bobu. Ponieważ nie wszyscy je lubią, polecamy zaplanować więcej czasu na przygotowanie dania.
Przyrządzanie aromatycznego bobu:
Opłukane i namoczone warzywo wrzucamy do wrzątku z dodatkiem cukru. Nie obieramy go z łupiny. Płyn doprowadzamy do wrzenia, a następnie wsypujemy sól i przykrywamy garnek. Gotujemy przez 5 minut.
Bób wyjdzie nieco twardy, ale zachowa więcej wartości odżywczych. Odcedzone ziarna przelewamy zimną wodą. Zabieg ten sprawi, że warzywo zachowa swój intensywny zielony kolor. Obieramy je z łupiny.
Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i podgrzewamy na nim przeciśnięty przez praskę czosnek. Dodajemy nieco pieprzu. Tak przygotowanym sosem polewamy bób. Zjadamy z makaronem lub bez dodatków. Smacznego.
Po więcej pomysłów na dania z bobu zajrzyjcie na naszą stronę. W tym artykule zdradzamy jak zrobić z niego sycącą zupą z dodatkiem młodych ziemniaków . Ten natomiast zdradza recepturę na smakowitą pastę z zielonego strączka.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Placki ziemniaczane bez tarcia z ugotowanych ziemniaków. Prosty i niedrogi obiad
-
Kotlety mielone z piekarnika. Niezawodny przepis babci Stasi
-
Pieczony kalafior w panierce z parmezanu i czosnku. 100 razy lepszy od gotowanego
Źródło: YT/Menu Dorotki