Jak wygodnie i tanio sadzić czosnek w domu? Wyjaśniamy
Czosnek stanowi nieodłączną część codziennej diety, wszak dodawany jest do większości wytrawnych potraw. Okazuje się, że w łatwy sposób można hodować go we własnym domu, chociażby na parapecie. Wystarczy do tego plastikowa butelka, trochę słońca i nieco czasu. Niżej dokładnie wyjaśniamy jak się za to zabrać.
Czosnek w sklepach jest łatwo dostępny, jednak Polacy narzekają często na jego pochodzenie. Zwykle bowiem sprowadzany jest on z Chin i jego smak oraz wartości odżywcze pozostawiają wiele do życzenia.
Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyhodowanie go własnoręczne. Z poniższym poradnikiem każdy będzie mógł na własnym parapecie prowadzić hodowle pysznego i organicznego czosnku.
Jak hodować czosnek w domu?
Aby cieszyć się domowym czosnkiem, nie potrzeba wiele sprzętów. Na początku należy przygotować jedynie świeże główki czosnku, nożyczki, żelazko oraz plastikowe butelki po wodzie. Za pomocą tych narzędzi sporządzisz stację do kiełkowania.
Na początku przetnij butelkę w połowie, odcinając górną część z zakrętką. Rozgrzanym żelazkiem przejedź po krawędziach butelki w taki sposób, aby zagiąć je do środka. Wlej do niej wodę do pełna.
Na górze połóż czosnek tak, aby korzenie skierowane były w stronę wody. Tak przygotowane główki ustaw na dobrze nasłonecznionym parapecie i podlewaj je tylko wtedy, gdy woda wyparuje.
Sadzenie wykiełkowanego czosnku
Ta część zadania jest jeszcze prostsza. Na dnie doniczki układa się na początku odrobinę papieru, rozsypuje na nim warstwę keramzytu, który na koniec przykrywa się ziemią. W ziemię wbija się pojedyncze ząbki z korzeniami.
Doniczkę należy postawić ponownie w nasłonecznionym stanowisku, a jej zawartość trzeba regularnie podlewać. Nawożenie przeprowadza się co około 3 tygodnie. Dajcie nam znać o efektach w komentarzach.
Chcesz poznać więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów i gastronomii? Zajrzyj do tego artykułu , w którym wyjawiamy niesamowite właściwości, jakie ma w sobie natka marchewki. Tutaj z kolei prezentujemy metodę naszych babć na utrzymanie ziemniaków w cieple przez dłuższy czas.
Źródło zdjęcia: canva/Tetiana Leshchenko, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak zrobić idealnie przysmażony ser na grillu? Garść wartościowych porad
-
Kultowy przysmak z dzieciństwa - chleb posmarowany masłem z cukrem
Źródło: smakdnia.pl