Jak wyhodować w domu natkę pietruszki? Cenny dodatek na wyciągnięcie ręki
Natka pietruszki stanowi doskonały dodatek do wielu dań. Przysmak bardzo prosto hoduje się w domowych warunkach. Wystarczy jedynie korzeń warzywa, doniczka z ziemią i odrobina naszego zaangażowania. Oszczędność pieniędzy jest niebagatelna i zieleninę zawsze masz na wyciągnięcie ręki.
Kupowanie natki pietruszki — która nierzadko szybko więdnie, żółknie czy usycha — nie musi być jedynym sposobem pozyskania świeżego zioła. Jeżeli macie pod ręką korzeń pietruszki, z łatwością wyhodujecie ją sami. Kilka dni wystarczy, by cieszyć się jej walorami.
Jak wyhodować natkę pietruszki w domu?
Najlepsze efekty uzyskamy, gdy posadzimy cały korzeń. Warto wybrać świeży i jędrny egzemplarz. Wtedy uzyskana natka pietruszki będzie bujna, intensywnie zielona i niezwykle aromatyczna. Możemy zasadzić jedynie kawałek korzenia o długości 2-3 cm, licząc od nasady warzywa — też się uda.
Ważne, by każdorazowo sadzić pietruszkę w odpowiednio dobranej doniczce — nie może być zbyt ciasna. Za podłoże wystarczy ziemia uniwersalna stosowana w ogrodnictwie. Znajdziecie ją w dowolnej kwiaciarni.
Gdy już zasadzicie warzywo, konieczne będzie regularne podlewanie. Ziemia musi być cały czas wilgotna, więc częstotliwość nawadniania zależała będzie od warunków panujących w mieszkaniu. Po 7-14 dniach zielone listki powinny być gotowe do zebrania.
Jak użyć wyhodowanej natki pietruszki?
Warto przyjąć zasadę, że korzystanie rozpoczynamy od najdłuższych pędów i sięgamy po nie dopiero wtedy, gdy listki będą wystarczająco duże. Ucinając je u nasady, zostawimy przestrzeń na dalszy rozrost natki pietruszki.
Świeże zioło sprawdzi się przy wielu okazjach. Polecamy wykorzystanie go do zup np. do słodkiej pomidorowej . Z większych ilości z powodzeniem przygotujecie smaczne pesto z natki pietruszki . Jest idealne do makaronów.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Puszyste kluski ziemniaczane. Proste, pyszne, doskonałe nie tylko do mięs
-
Ryż zapiekany z jabłkami. Lekki, wyśmienity posiłek dla całej rodziny
-
Krupnik grzybowy Karoliny Korwin-Piotrowskiej. Prosto, smacznie i za grosze
Źródło: snikersik