Jak wykorzystać w kuchni ciecierzycę?
Ciecierzyca jest smaczną rośliną strączkową, którą większości z was z pewnością kojarzy się z popularną warzywną pastą — hummusem. Ma ona jednak o wiele szersze zastosowanie. Podpowiadamy jak ją wykorzystać i zdradzamy, dlaczego warto po nią sięgać.
Nasiona ciecierzycy charakteryzują się przyjemnym delikatnie orzechowym smakiem. Mogą po niego sięgać niemal wszyscy, lecz szczególną uwagę na nią zwrócić powinny osoby na dietach roślinnych i redukcyjnych , w których z powodzeniem zastąpi mięso.
Zalet ciecierzycy jest wiele
Warzywo to nie tylko jest niskokaloryczne, ale ma również niski indeks glikemiczny, co sprawia, że jest odpowiednie także dla diabetyków. Co więcej, jest, podobnie jak inne rośliny strączkowe, doskonałym produktem białkowym, zawierającym niemal wszystkie niezbędne aminokwasy.
Poza białkiem ciecierzyca zawiera m.in. węglowodany złożone oraz szereg witamin, wśród których wymienić można A, C, E oraz witaminy z grupy B. Ziarna te bogate są także w wiele korzystnych dla zdrowia związków mineralnych, spośród których niezwykle cenne będą żelazo, wapń, magnez i potas.
Jak wykorzystać ciecierzycę w kuchni?
Ciecierzyca może stanowić bazę do przygotowania pysznego gulaszu roślinnego, bezmięsnego leczo czy aromatycznego wegańskiego curry . Z powodzeniem także skomponuje się z kapustą czy sosem pomidorowym.
Ugotowane kulki ciecierzycy będą też wyśmienitym dodatkiem do zup kremów , który podniesie wartość odżywczą tych rozgrzewających warzywnych potraw. Sprawdzą się także jako zdrowa przekąska. Wystarczy, że zapieczemy je w przyprawach np. w papryce.
Ciecierzyca znajdzie zastosowanie także w przyrządzaniu deserów. Przygotujecie z niej zarówno pyszne i zdrowe brownie czy krem czekoladowy, jak i smaczne lody wegańskie. Mąka z ciecierzycy zastąpi wam również jajo w ciastach , a woda z puszki może być bazą do wegańskiej bezy.
Z ziaren ciecierzycy z łatwością przyrządzicie również wiele smacznych past kanapkowych m.in. wspomniany już wcześniej hummus , który doskonale smakuje z wieloma różnymi dodatkami smakowymi np. z czarnuszką czy suszonymi pomidorami.
Źródło zdjęcia: canva/Elena Photo
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: medicover, ekoaleja