Jak zrobić idealną panierkę do każdego mięsa?
Niezależnie czy smaży się wieprzowinę, ryby czy drób, chrupiąca panierka zawsze jest ich bardzo ważną częścią. Można sporządzić ją na wiele sposobów, w zależności do czego ma się zamiar ją wykorzystać. Podstawą jest panierowanie mięsa tuż przed smażeniem, co pozwala uzyskać chrupiącą teksturę, a także zapobiega się jej odpadaniu.
Idealna panierka nie jest wcale tak prosta do zrobienia, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy jedynie obtoczyć w niej kawałek mięsa czy warzywa. Wyjątkowo istotne są zabiegi, jakimi poddano produkt przed panierowaniem.
Źle sporządzona panierka z łatwością odkleja się podczas smażenia w oleju, szybko nasiąka tłuszczem, a w najgorszym przypadku ulega błyskawicznemu spaleniu, co niszczy smak potrawy. Niżej zdradzamy, co należy zrobić, aby uniknąć takich wpadek.
Przygotowanie mięsa do panierowania
Niezależnie od rodzaju mięsa warto zadbać o odpowiednie przygotowanie kotletów. Przede wszystkim wyjmij je z lodówki przynajmniej 30 minut przed gotowaniem, aby nabrało temperaturę pokojową. To ułatwi przyleganie panierki oraz usprawni smażenie.
Bezpośrednio przed obtaczaniem w mące czy bułce tartej upewnij się, że mięso jest całkowicie suche. Nawet niewielka ilość wilgoci źle wpływa na przyleganie panierki. Z tego powodu przetrzyj całą powierzchnie mięsa ręcznikiem kuchennym, który dobrze wchłania wodę.
Nie panieruj zbyt wcześnie
Jeśli postanowisz oszczędzić trochę czasu i obtoczyć mięso w panierce kilka godzin wcześniej, ta za mocno wysyci się wilgocią z mięsa i nie będzie dobrze kleić się do niego. Wtedy banalnie łatwo o ewentualne odlepianie się jej w czasie smażenia.
Dlatego do optymalnej wydajności wrzucaj mięso do mąki, jajka i bułki tartej dosłownie kilka minut przed włożeniem kotletów na gorący tłuszcz. Tak otoczka wokół mięsa stanie się pysznie chrupiąca i złocista.
Odpowiednia kontrola tłuszczu
Kolejnym aspektem idealnej panierki jest sam tłuszcz, na którym smaży się mięso. Eksperci zalecają nagrzanie go do wysokiego poziomu, co przyspiesza smażenie, zwiększa chrupkość oraz zapobiega nadmiernemu wchłanianiu się oleju do panierki.
Podczas smażenia zadbaj również o wystarczającą ilość oleju. Nie można dopuścić do opadnięcia jego poziomu, gdyż boki kotletów nie wysmażą się. Pomiędzy kolejnymi partiami mięsa dolewaj olej i czekaj, aż się nagrzeje - po tym można wykładać resztę jedzenia.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się więcej o schabowych od Jakuba Kuronia. Ten tekst wyjawia przepis na soczystą pierś z kurczaka w miodowo - musztardowej marynacie.
Źródło zdjęcia: canva/frederique wacquier, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: przepisy