Smakosze.pl Porady Jak zrobić idealne placki ziemniaczane?
canva/Andrii Pohranychnyi

Jak zrobić idealne placki ziemniaczane?

8 października 2021
Autor tekstu: Renata Materlińska

Najlepsze placki ziemniaczane są chrupiące i rumiane. Duży wpływ na wspomniane walory ma jakość ziemniaków, ale największy jednak samo smażenie. Zobacz jak zrobić idealne placki ziemniaczane. Pomocny okazuje się dodatek octu.

Na placki ziemniaczane najlepsze są odmiany ziemniaków bogate w skrobię. Jeśli jednak masz bardziej wodniste ziemniaki, możesz uratować sytuację, dodając do ciasta trochę mąki ziemniaczanej. Placki z ziemniaków z wyższą zawartością skrobi będą chrupiące i pyszne.

Jak zrobić idealne placki ziemniaczane?

Na chrupkość placków ziemniaczanych duży wpływ ma samo smażenie. Do smażenia najlepiej jest użyć patelni z grubym dnem. Dzięki niemu ciepło jest równomiernie utrzymywane i placki się nie przypalają.

Porcje ciasta trzeba kłaść na dobrze rozgrzany olej, wtedy ładnie się zrumienią. Nie można jednak przesadzać z wielkością ognia, bo placki mogą zacząć się przypalać, pozostając surowymi w środku.

Dużym problemem w plackach ziemniaczanych jest to, że chłoną sporo tłuszczu. Tłuszcz ze smażenia niestety bardzo podnosi kaloryczność placków. Można to ograniczyć, dodając do ciasta 2-3 łyżeczki spirytusu lub octu. Nie będą one wyczuwalne w gotowych plackach, bo wyparują w czasie smażenia.

Usmażone placki warto osączyć z nadmiaru tłuszczu, układając je na papierowych ręcznikach. To pozwoli ograniczyć kaloryczność placków i sprawić, że będą bardziej lekkostrawne. Placki należy układać na talerzu w pojedynczej warstwie, bo inaczej mogą zaparować i stracić chrupkość.

Co jeszcze wpływa na chrupkość placków ziemniaczanych?

Na to, czy placki będą mniej, czy bardziej chrupiące wpływa też sposób starcia ziemniaków. Jeśli zetrzemy je na drobnych oczkach, ciasto będzie bardziej papkowate, a gotowe placki mniej chrupiące. Zwłaszcza jeśli nie odcedzimy nadmiaru płynu ze startych ziemniaków.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Ziemniaki na placki najlepiej jest zetrzeć na tarce o średnich oczkach. Wtedy nie "puszczą" dużo soku, a w usmażonych plackach można będzie wyczuć kawałeczki ziemniaków. Do ciasta startego na większych oczkach nie trzeba też dodawać zbyt dużo mąki. Wystarczą 1-2 łyżki na 50 dag ziemniaków. Do startych ziemniaków dodajemy też jedno jajko, które zespoi składniki ciasta.

Dokładny przepis na placki ziemniaczane znajdziesz na naszej stronie. Poznaj też niezwykły sposób na placki ziemniaczane bez smażenia i bez pieczenia.

smażenie placków
smażenie placków

Źródło zdjęcia: canva/pilcas

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: beszamel.se

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy