Jaka jest najlepsza pora na wypicie kawy? Nie każdy ma świadomość
Kawa spożywana w umiarkowanych ilościach ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się jednak, że nie tylko ilość, ale też pora spożycia czarnego naparu ma znaczenie. Są bowiem momenty, w których jej wypicie nie będzie najlepszym pomysłem. Wiemy, jaka jest najlepsza pora na filiżankę pobudzającego naparu.
Kawę pijemy ze względu na jej walory smakowe oraz efekt pobudzenia, jaki uzyskujemy dzięki zawartej w niej kofeinie. Naukowcy ustalili, w jakich porach działanie to będzie najskuteczniejsze. Okazuje się, że najlepszy moment wcale nie przypada tuż po przebudzeniu.
Kiedy najlepiej napić się kawy?
Badacze doszli do wniosku, że po kawę najlepiej jest sięgnąć w momencie szczytowej aktywności. Dzięki temu rzeczywiście skorzystamy z jej właściwości pobudzających i będziemy mogli pracować dłużej.
Dobrym pomysłem zatem będzie rezygnacja z picia kawy do śniadania i raczenie się nią nieco później. Sięganie po napar podczas spożywania posiłków jest też niewskazane ze względu na zawarte w ziarnach szczawiany. Są one w stanie utrudniać wchłanianie niektórych składników odżywczych m.in. żelaza czy wapnia.
Warto zachować co najmniej godzinny odstęp między spożyciem śniadania czy obiadu a filiżanką ulubionego naparu. Pamiętajmy też, że sięganie po niego przed snem utrudni nam właściwą regenerację. Czasem nawet wypita 6 przed spoczynkiem kawa potrafi zakłócić nocny wypoczynek.
Dobrze jest też unikać spożywania czarnego napoju w porach zwiększonego wydzielania kortyzolu, a więc miedzy 8 a 9, 12 a 13 i w godzinach wieczornych. Działania naparu nie odczujemy, a dodatkowo jeszcze wpłyniemy na zwiększenie produkcji tego związku w organizmie.
Dlaczego warto sięgać po kawę?
Krótkofalowo, kawa wspaniale pobudza i sprawia, że łatwiej nam utrzymać koncentrację, odsuwając na bok uczucie zmęczenia i senności. W dłuższej perspektywie dowiedziono, że wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na Parkinsona czy Alzheimera, a także depresję.
Picie kawy może zwiększa również tolerancję na wysiłek fizyczny i podkręca metabolizm. Jeśli nie lubimy smaku czarnego naparu, możemy wzbogacić go o dodatki, które sprawia, że stanie się bardziej przystępny. Kurkuma czy imbir nie tylko nadadzą mu aromatu, ale też przyniosą liczne korzyści.
Źródło zdjęcia: canva/GMVozd
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kobieta.interia, nowafarmacja