Jaka mąka na pierogi? Dobre kucharki używają tylko takiej, z nią ciasto będzie lekkie i elastyczne
Czy twoje ciasto na pierogi jest zbyt twarde i nieelastyczne? To pewnie, dlatego że używasz nieodpowiedniej mąki. Poznaj kilka sprawdzonych metod i dowiedz się, jaka mąką na pierogi będzie odpowiednia. Z tymi radami zrobisz idealne ciasto.
Od ciasta zależy najwięcej
Pierogi uwielbiają prawie wszyscy. Nie każdy jednak umie, zrobić idealne pierogi. Jak wiadomo ich smak, zależy nie tylko od farszu, ale i od samego ciasta. To właśnie z tym drugim składnikiem pierogów wiele z nas ma duży problem.
Jeżeli twoje ciasto na pierogi wychodzi zbyt twarde lub pierogi rozpadają się podczas gotowania, koniecznie musisz poznać te zasady. Ja dowiedziałem się o nich on doświadczonych kucharek, które na lepieniu pierogów zjadły zęby. Postanowiłem zebrać je wszystkie w jednym miejscu i podzielić się nimi z tobą. Na pewno ci się przydadzą.
Jaka mąka na pierogi?
Jeżeli twoje ciasto nie jest elastyczne lub wychodzi bardzo zbite, to znaczy, że używasz złej mąki. Mam tu na myśli odpowiedni typ . Zapewne kupując ją, nie zwracasz na to uwagi, ale mąka ma różne typy . Te najpopularniejsze to: 450, 500, 650, a nawet 00. Ta ostania świetnie nada się na domową pizzę. Typ mąki oznacza procentową zawartość substancji mineralnych.
Dobre kucharki zdradziły mi kiedyś, że najlepsze ciasto na pierogi wychodzi z mąki pszennej . Musi być ona typu 500 lub 650. Tylko mąka w tych typach zagwarantuje ciastu lekkość i elastyczność.
Nie zapomnij także o tym
Dobór odpowiedniej mąki znaczy bardzo wiele. Specjalistki w lepieniu pierogów zdradziły mi także kilka prostych zasad, których należy się trzymać. Pierwsza reguła mówi o tym, aby do ciasta na pierogi nie dodawać jajek. Nie jest to poważny przewinienie, ale ciasto z tym dodatkiem wyrabia się znacznie trudniej. A przez to ciężej osiągnąć właściwy efekt.
Druga wskazówka od kucharek dotyczyła procesu rozwałkowywania ciasta . Wiele osób podczas tej czynności podsypuje ciasto mąką. Nie ma w tym nic złego, ale należy robić to z rozwagą. Zbyt duża ilość mąki do podsypywania sprawi, że ciasto stanie się zbyt suche i twarde. Podczas gotowania pierogi mogą się rozpaść lub będą zbyt twarde po ugotowaniu .
Ostatnia zasada, którą poznałem, dotyczyła czasu przez które ciasto powinno odpoczywać . Dobre kucharki odstawiają wyrobione ciasto na 15 minut . Dopiero po tym czasie poddają je wałkowaniu, a następnie wycinaniu okręgów na pierogi.
Jak widzisz zasady, są bardzo proste. Stosując je wszystkie, otrzymasz gładkie, lekkie i elastyczne ciasto. Dla idealnych pierogów wart zaryzykować.