Pierogi to jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej, cieszące się ogromną popularnością na całym świecie. W dużym uproszczeniu jest to cienkie i dość elastyczne ciasto wypełnione farszem. Pierogi mogą być gotowane, smażone lub pieczone. Występują w wielu wariantach smakowych, uzależnionych zwykle od rodzaju nadzienia – mogą być podawane zarówno na słodko, jak i na słono.
Biorąc pod uwagę fakt, że pierogi raczej nie stanowią szczególnie skomplikowanej potrawy, nie będzie niczym dziwnym to, że podobne potrawy powstawały równolegle w różnych, często odseparowanych od siebie miejscach na świecie. Nie bez przyczyny jednak terminologia „pierogi” stosowana jest wyłącznie do polskich wyrobów (za granicą również w oryginalnym brzmieniu) – bez względu na podobieństwo do chińskich jiaozi czy wonton, gruzińskich chinkali, hiszpańskiej empanady, czy rosyjskich pielmieni.
Do najpopularniejszych pierogów w Polsce należą oczywiście pierogi ruskie, które charakteryzuje wyjątkowy w smaku farsz. Przyrządza się go z rozgniecionego twarogu, ugotowanych ziemniaków i zeszklonej cebuli. Nazwa pierogi ruskie, wbrew błędnym stereotypom, nie odnosi się do Rosji, a do Rusi Czerwonej, czyli w większej części terytorium współczesnej Ukrainy, które przez setki lat wchodziło w skład Polski. Ciekawostkę zaś stanowić może fakt, że na Ukrainie pierogi ruskie nazywa się „pierogami polskimi”, właśnie przez wzgląd na ich pochodzenie.
Wśród innych popularnych na polskich stołach rodzajów pierogów wymienić można pierogi z mięsem, pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z serem, pierogi z jagodami czy pierogi z truskawkami. Pierogi podawane na słono – a szczególnie pierogi ruskie – zazwyczaj serwuje się z okrasą ze smażonego boczku.
Potrawy przypominające pierogi znane są także w innych krajach, gdzie powstawały równolegle do pierogów polskich, lub czerpały z nich inspirację. Wśród najstarszych rodzajów pierogów wymienić można jiaozi i wonton z Chin czy chinkali z Gruzji. Na Białorusi i Litwie popularne są kołduny, na Ukrainie wareniki, a w Rosji pielmieni. Z Japonii z kolei pochodzą zdobywające na popularności na całym świecie gyoza, dość podobne do chińskich jiaozi. Pominąć nie można także pierogów właściwych dla kuchni włoskiej, a więc ravioli czy tortellini.
W teorii wyrobienie ciasta pierogowego nie jest szczególnie trudne, głównie z uwagi na niewielką liczbę składników – wystarczy 500 gramów mąki pszennej, ok. 4 łyżki oleju, szklanka gorącej wody i pół łyżeczki soli.
Wystarczy zmieszać ze sobą wszystkie składniki, zaczynając od mąki, idąc przez sól i olej, aż po szklankę gorącej wody. Ciasto na pierogi należy wyrabiać aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji – powinno być elastyczne i miękkie. Gdy uzyskamy pożądaną konsystencję, powinniśmy odłożyć ciasto na ok. 30 minut – i gotowe! Możemy przystąpić do rozwałkowywania ciasta, lepienia pierogów i nadziewania ich wedle uznania.
Pokaż więcej
Suszone grzyby wymagają namoczenia przed przygotowaniem z nich potraw. Wielu kucharzy używa do tego mleka, ale to nie najlepszy pomysł. Czytaj dalej, a dowiesz się, w czym moczyć suszone grzyby, aby wydobyć z nich pełnię smaku.
Pierogami potrafimy zajadać się bez opamiętania. Teraz warto przyrządzić je z farszem, który sprawdzi się też na Wigilię. Takie pierogi bez mięsa będą smakować w Boże Narodzenie i szybko znikną z talerzy. Szpinak i wędzony twaróg sprawdzą się tu idealnie.
Jeżeli uwielbiasz pierogi, to ten przepis jest właśnie dla ciebie. Pierogi z mięsem jeszcze nigdy nie smakowały tak wyśmienicie. Wypróbuj przepis, a nie zawiedziesz się. Od teraz będziesz przygotowywać je tylko w ten sposób.
Nie dla wszystkich ten przepis będzie zaskoczeniem. Jednak o ile rzadko dodajemy do pierogów ruskich zioła, to niektóre z nich są wręcz trudne do wyobrażenia jako składniki farszu. Tym większe zdziwienie, jak bardzo dobrze pasują.
Pierogi z klasycznymi farszami szybko odejdą w niepamięć. Te z przepisu nie mają sobie równych i całą pewnością zaskoczą całą rodzinę. Będą prosili nie tylko o dokładkę, ale też o tajemniczą recepturę. Czytaj dalej, a poznasz składniki na farsz, jak i przepis.
Pierogi Ewy Wachowicz nie mają sobie równych. Słynna kucharka i prowadząca licznych programów kulinarnych zaprezentowała swój sposób na to tradycyjne danie, a w dodatku zdradziła, jakiej mąki używa. Czytaj dalej, a poznasz przepis Ewy Wachowicz oraz dowiesz się, jaka mąka jest najlepsza.
Jasiek Kuroń po raz kolejny zachwycił nas wyjątkowym daniem. Pierogi ruskie w jego wydaniu smakują jeszcze lepiej, niż w oryginalnej, tradycyjnej wersji. A wszystko przez 1 składnik dodany do farszu.
Oto przepis na pierogi z mięsem jak u babci. Dzięki dodatkowi kapusty farsz jest luźny, miękki i soczysty. Pierogi wychodzą więc lekkie jak chmurka.
Książulo odwiedził kolejną restaurację znanego celebryty. Tym razem pod nóż internetowego krytyka trafił Rafał Pacześ i jego łódzka restauracja. Czy dania się obroniły i co najważniejsze, czy są warte swojej ceny?
Oto sposoby, które zapewnią lekkie, sprężyste i smaczne ciasto na pierogi. Te zaś będą się gotować bez rozwalania i w efekcie wyjdą idealne. Wystarczy pamiętać o dwóch rzeczach.
Pierogi mogą smakować jeszcze lepiej. Zamiast wody wystarczy dodać inny składnik, a ciasto na pierogi wyjdzie miękkie jak nigdy wcześniej. Od teraz zawsze będziesz przygotowywać je tylko w ten sposób. Dlatego poznaj przepis i przygotuj z niego delikatne pierogi na obiad.
Tomasz Strzelczyk gotuje, że palce lizać. Zrobił pierogi, które jada się na Podlasiu. Danie zwane zagubami z wyjątkowym farszem to prawdziwy majstersztyk. Przepis jest wart wypróbowania.
Sezon na grzyby trwa w najlepsze. Z koszy grzybiarzy aż wysypują się prawdziwki, koźlaki, a nawet podgrzybki. Z nieznanego powodu pomijają jeden z grzybów, który w lasach rośnie na potęgę. Ma doskonały smak, który urozmaici przygotowanie z nim dania, dlatego dowiedz się, o jaki grzyb chodzi i wybierz się na grzybobranie.
Ten składnik jest wprost idealny na farsz do pierogów. Jest delikatny w smaku, a przy tym słodkawy. Dobrze doprawiony pokazuje pazur, a przy tym można doprowadzić go do idealnej dla farszu struktury. Domyślasz się już, o co chodzi? Koniecznie czytaj dalej.
Pierogi ruskie to przeszłość. Od dzisiaj na obiad będziesz przygotowywać tylko pierogi z tym znakomitym farszem. Sezonowy składnik nada im wyjątkowego smaku, który pokocha cała rodzina. Poznaj przepis, a później zrób według niego danie, które podbije gusta nawet najbardziej wymagających poszukiwaczy smaków.
Czy można dobrze zjeść w restauracji Borysa Szyca? To postanowił sprawdzić popularny youtuber Książulo. Zamówił pierogi w lokalu aktora i krótko skwitował. Czy warto było skusić się na danie za 59 zł? O tym w naszym artykule.
Ugotowanie obiadu gdy nie ma się pomysłów ani czasu nie należy do prostych zadań. Zmagam się z tym problemem regularnie, dlatego zawsze w zanadrzu mam kilka przepisów, które ratują mnie z opresji.Jednym z nich jest banalny obiad z 3 składników, za którym moja rodzina szaleje. Niżej zdradzę wam jak się za niego zabrać, ale od razu uprzedzam - zrobicie raz i wasi bliscy już zawsze będą chcieli go jeść.
Jak zrobić tani obiad? Przygotuj 10 zł i kup najbardziej potrzebne produkty. Resztę na pewno masz w swojej kuchni. Wyjdzie danie, które lubi każdy z nas.
Kulinarny program Karola Okrasy nosi tytuł „Okrasa łamie przepisy”. I rzeczywiście – w tym wypadku odszedł od tradycyjnej receptury ciasta na pierogi. Czy w dobrym kierunku? Każdy może się przekonać.
Pierogi to nasza chluba narodowa. Robimy je na słodko i na słono, ale jeszcze nikt nie słyszał o takich z rybą. Koniecznie poznaj ten sposób i zaskocz domowników. Nie będą mogli się nadziwić, a w dodatku zachwycą się tym niesamowitym smakiem. O wszystkim dowiesz się w dalszej części artykułu.
Lubisz pierogi? Jeśli nie potrafisz odmówić sobie kolejnej porcji, to zerknij na ten przepis. Pierogi z serem od Ewy Wachowicz są obłędnie smaczne. Już dawno stały się hitem, który warto poznać.
Na ryneczkach zatrzęsienie śliwek jest takie, że szkoda ograniczać się tylko do ciast i knedli. Poznaj przepis i przygotuj z nich pierogi na słodko. Danie jest obłędnie dobre i co najważniejsze niezwykle smaczne. Wypróbuj sposób, a będziesz przyrządzać te pierogi nieraz.
Pierogi często goszczą na naszych stołach. Jedni wolą jeść je na słodko, inni na słono. Nie każdy jednak wie, dlaczego warto dodać liść laurowy do gotujących się pierogów. Powód naprawdę może zaskoczyć. Jesteście ciekawi?
Pierogi możemy jeść na wiele sposobów. Ruskie, z kapustą i grzybami lub z owocami mają wielu wiernych zwolenników. Jednak pierogi w takim wydaniu jadłam po raz pierwszy. Zachwycił mnie smak farszu. Nigdy bym się nie spodziewała, że można pierogi zrobić z takim dodatkiem.
Książulo wybrał się na Festiwal Pierogów do Krakowa. Czy było warto? Było na pewno drogo, a smak lubianego dania pozostawiał wiele do życzenia. Youtuber nie owijał w bawełnę. Powiedział, co myśli o pierogach z Krakowa.
Błaszczaka nie trzeba nikomu przedstawiać. Youtuber prowadzący kanał Sprawdzam Jak jest już bardzo popularną i lubianą osobą. Niedawno postanowił przetestować bar na kultowym już targowisku na Dolnym Śląsku. Przekroił jednego pieroga i od razu to poczuł….
Początek sierpnia to idealny moment, by zrobić pierogi z jagodami. Te apetyczne leśne przysmaki w delikatnym cieście sprawią, że sięgniesz po kolejną porcję tych znakomitych pierogów. Jednak najpierw zrobisz je z przepisu babci. Jest on gwarancją niepowtarzalnego smaku.
Pierogi z jagodami to jeden z najpyszniejszych obiadów na słodko w asortymencie polskiej kuchni. Nie ma jednak idealnych pierogów bez jednego ważnego dodatku. Nie chodzi o smak, ale o strukturę nadzienia.