Jakie mięso jest najlepsze na kotlety mielone?
Kotlety mielone są niewątpliwie dość szybkie do przygotowania. Zwłaszcza jeśli kupisz mięso już zmielone. Wystarczy je doprawić, uformować kotlety i przystąpić do smażenia. Czy za każdym razem, z takiego produktu wychodzą ci smaczne kotlety? O wiele lepszym rozwiązaniem jest samodzielne zmielenie mięsa. Na mielone kotlety najlepsze jest mięso wieprzowe, np. z łopatki (kotlety wyjdą soczyste), z szynki (mielone będą nieco twardsze, ale też chudsze). Niektórzy preferują mieszankę mięsa wieprzowego z wołowym, bo ma wyraźniejszy smak. A liczący kalorie wybierają zaś mielone mięso indycze lub cielęcinę, bo to jest chude i delikatne.
Planując przygotowanie kotletów mielonych, warto też rozważyć czy kupić gotowe mięso mielone, czy jednak zmielić je domu. Każda opcja ma swoje wady i zalety. Poznaj je i dokonaj wyboru.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jakie mięso jest najlepsze na kotlety mielone?
Oczywiście najlepsze jest mięso zmielone w domu. Wiesz bowiem z jakiego mięsa zostało przygotowane — ile zawierało tłuszczu, czy było świeże. Masz też pewność, że nie zawiera nic więcej oprócz tego, czego sobie życzysz. Do zmielenia mięsa możesz użyć maszynki elektrycznej, ręcznej lub robota planetarnego.
Wiele sklepów oferuje też mielenie mięsa na miejscu, przy kliencie. Wtedy wystarczy, że wybierzesz sobie kawałki mięsa, takie jak chcesz, a obsługa ci je zmieli. Możesz w tym momencie zdecydować o tłustości mięsa czy jego rodzaju.
Czy każde gotowe mielone jest złe?
Gotowe, mielone mięso ma niewątpliwie tę zaletę, że szybko można zamienić je w kotlety. Jednak czy nie zdarzyło ci się, że masa przywarła ci do patelni, a kotlety rozpadły się na kawałki? Wiesz dlaczego? Otóż paczki z gotowym, mielonym mięsem często zawierają dodatki. Zwłaszcza jeśli na opakowaniu jest napis „surowy wyrób mięsny”. Takie mięso oprócz składników poprawiających ich walory i konserwantów zawiera też skrobię. Tego unikaj.
Możesz za to wybierać mięso sprzedawane na wagę w zaufanym sklepie mięsnym. Ewentualnie zapakowane mielone, na którego etykiecie widnieje napis „mięso mielone”, a w składzie nie wyszczególniono nic poza mięsem. Zwróć jednak uwagę na kolor mięsa — nie powinien być blady ani siny. Unikaj też opakowań z wyciekiem soku.
Źródło zdjęcia: canva/FotoDuets
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: gotowanieonet