Kiedy solisz smażoną wątróbkę? Właściwy moment zapewni jej soczystość i delikatność
Tajemnicą doskonałego smaku smażonej wątróbki jest jej właściwe przygotowanie. Mimo, że gorzka i gumowata wątróbka mogła prześladować nas w przeszłości w szkolnych stołówkach, warto dziś odczarować sobie to danie i przyrządzić je zgodnie ze sztuką. Nie sól wątróbki przed lub w trakcie smażenia, a gwarantujemy, że na talerzu wyląduje potrawa delikatna i smaczna. Co jeszcze warto wiedzieć o smażonej wątróbce?
Wątróbka jest niedrogim produktem, z którego wyczarować możemy rozmaite smakowite specjały. Wątróbka jest bogatym źródłem białka, a także witaminy A, witamin z grupy B i żelaza. Obiegową opinię o gromadzeniu się w niej toksyn możemy włożyć między bajki. Poniżej zdradzamy sekrety przygotowania wyśmienitej smażonej wątróbki.
Wstęp do prawidłowego smażenia wątróbki
Smażona wątróbka, podobnie jak każde inne danie, wymaga użycia produktu wysokiej jakości . Łatwo domyślić się, że z nieświeżych podrobów nie da się przygotować smacznego dania . Na co warto zwrócić uwagę przy zakupach?
Świeża wątróbka dobrej jakości powinna mieć jednolitą barwę oraz lśniącą, śliską powierzchnię . Wątpliwej jakości podroby z pewnością poznamy po nieprzyjemnym zapachu . Jeśli zauważysz na nich plamy lub szarawą barwę , po składniki na smażoną wątróbkę wybierz się do innego sklepu.
Pamiętaj, że podroby zachowują świeżość krócej niż mięso mięśniowe . W związku z tym smażenie wątróbki najlepiej zaplanować na ten sam dzień, co jej zakup . Wątróbkę można również bezpiecznie mrozić, z pewnością jednak nie należy długo przechowywać jej w lodówce .
Jak przygotować smażoną wątróbkę, aby była zawsze pyszna?
Do smażenia wątróbki należy poczynić pewne przygotowania . Ważną czynnością, której nie wolno pomijać jest namoczenie wątróbki w mleku . Czas mlecznej kąpieli wynosi optymalnie 2-3 godziny . Dzięki temu z wątróbki pozbędziemy się goryczki, a także dodatkowo zyskamy aksamitną konsystencję potrawy .
Nie mniej ważny jest czas smażenia . Zbyt długie smażenie wątróbki spowoduje, że finalne danie będzie twarde i gumowate . Podroby należy zrumienić z jednej strony, a potem przewrócić je na drugą. Smażenie wątróbki nie powinno zająć dłużej niż kilka minut .
Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć odnośnie smażenia wątróbki jest odpowiedni moment jej solenia . Podrobów nie solimy przed, ani w trakcie smażenia . Zbyt wczesne dodanie soli sprawi, że mięso będzie miało twardą, nieprzyjemną konsystencję . Mięciutką i delikatną smażoną wątróbkę zyskujemy jedynie wtedy, kiedy posolimy ją dopiero przed samym podaniem .
Wyborna wątróbka w sosie wprost zniewala swoim smakiem . Klasyka w nowoczesnym wydaniu to soczysta wątróbka z gruszką .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zupa ogórkowa babci Zosi zawstydza szefów kuchni. 1 trick jest kluczowy
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama