Największy błąd przy gotowaniu krupniku
Nie da się ukryć, że krupnik niejednokrotnie przyprawiał wielu smakoszy o zachwyt. Wywar łączący ze sobą bukiet warzyw, drób, ziemniaki oraz kaszę zalicza się do klasyków naszej rodzimej kuchni. Warto wiedzieć jak przygotować go w idealny sposób.
Krupnik należy solić w odpowiednim momencie
Pyszny krupnik jest jedną z najbardziej sycących zup. Nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęci spałaszowałyby ten wyjątkowy specjał. Niestety, łatwo o błąd, przez który krupnik traci na swojej smakowitości .
Niektórzy solą krupnik na początku gotowania. Takie postępowanie jest błędem, który znacząco wpływa na walory smakowe naszej potrawy . Krupnik przygotowany w ten sposób może rozczarować domowników.
Kiedy gotujemy krupnik, pamiętajmy, by dodać do niego sól dopiero na końcu. Wówczas zupa będzie miała znacznie bardziej intensywny smak, który sprosta wymaganiom nawet najbardziej wybrednych smakoszy .
Sól to nie wszystko. Istotny jest również dobór odpowiednich składników. Najlepiej sprawdza się mięso ze sporą kością i chrząstkami. Warto sięgnąć, chociażby po golonkę. Oczywiście krupnik można przygotować także w bezmięsnej wersji. W takiej sytuacji dobrze sprawdzają się dodatki przypraw, takich jak kurkuma i wędzona papryka . Nadadzą one daniu mięsnego smaku.
Z kolei, jeśli chcemy, aby nasz krupnik był mniej kleisty. Taki efekt otrzymamy, jeśli kaszę ugotujemy osobno . Możliwości przygotowania krupniku jest wiele. Dziś sięgniemy po bezmięsne wydanie uwielbianej zupy. Jakie składniki będą nam potrzebne?
-
75 g kaczy jęczmiennej lub pęczak
-
2 marchewki
-
2 pietruszki
-
seler
-
por
-
2 cebule
-
2 ząbki czosnku
-
4 ziemniaki
-
20 g masła
-
4 ziarna ziela angielskiego
-
3 liście laurowe
-
posiekana natka pietruszki
-
kurkuma
-
namoczone suszone grzyby
-
papryka wędzona
-
sól i pieprz
(Canva.com/Dar1930)
Krupnik dla jaroszy zachwyci domowników
Na początku myjemy i obieramy warzywa. Wszystkie, oprócz pora i ziemniaków, kroimy w niewielką kostkę i podsmażamy przez chwilę na rozgrzanym maśle. Umieszczamy je w garnku z wodą. Ziemniaki wzbogacą naszą zupę później. Cebulę opalamy na kuchence lub suchej patelni. Dodajemy ją do pozostałych składników razem z całym porem.
Gotujemy bulion. Przez cały czas powinien on delikatnie pykać. Do warzyw dodajemy czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Całość powinna gotować się przez około 45 minut. Po tym czasie wzbogacamy zupę o kaszę, ziemniaki i namoczone suszone grzyby.
Krupnik nabierze głębszego smaku za sprawą kurkumy i papryki wędzonej. Dodajemy jej tyle, ile uznamy za słuszne. Musimy się zdać na własny smak . Po 20 minutach nasza zupa powinna być już gotowa. Dopiero wtedy dodajemy sól i pieprz. Najlepiej serwować ją z posiekaną natką pietruszki. Na drugie danie dobrze sprawdzą się pyszne kotlety ziemniaczane . Warto również sięgnąć po przepis na żurek od Magdy Gessler .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Haps; Gotujmy