Smakosze.pl
pilne-1616323242

Canva (baspentrubas, Getty Images)

Masowe zatrucie pokarmowe w Charkowie po zjedzeniu sushi

19 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Masowe zatrucie pokarmowe w jednym z ukraińskich miast. Do szpitali w Charkowie trafiło aż pięćdziesiąt pięć osób, w tym również dzieci. Wszyscy są w stanie średnio ciężkim. Powodem zatrucia było najprawdopodobniej zjedzenie sushi.

Choć wydawać by się mogło, że restauracje, ze względu na częste kontrole z urzędów, są miejscem, w którym najbezpieczniej zjeść, nie zawsze tak jest. Udowadnia to często Magda Gessler w programie "Kuchenne rewolucje", w których często obnaża ogromne zaniedbania w prowadzeniu lokalu, fatalną jakość produktów czy ich niezdatność do spożycia.

Niestety obecnie zatruć można się nawet, kupując hermetycznie zapakowany produkt ze sklepu. Sanepid cały czas informuje o kolejnych przypadkach wycofywania produktów ze sklepów z powodu ich zakażenia różnymi bakteriami.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Co spowodowało masowe zatrucie w Charkowie?

O tym, że nawet w restauracji można się poważnie zatruć, przekonali się klienci dwóch lokali w Charkowie, znajdującym się w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy.

Jak poinformował w piątek portal RBK-Ukrana, do różnych szpitali w tym mieście trafiło aż pięćdziesiąt pięć osób. Część osób została przewieziona do szpitala rejonowego, gdyż w charkowskich placówkach zabrakło miejsc.

Kopia Bez tytułu (7)

Czego nie powinno się jeść na śniadanie?

CZYTAJ DALEJ

Wszyscy zatruli się jedzeniem, na które wybrali się do tamtejszych restauracji. Miejscowe media informują, że większość chorych zamawiała w restauracjach sushi z łososiem.

Łącznie zatrucie zdiagnozowano do tej pory aż u pięćdziesięciu siedmiu osób, z czego dwie osoby są leczone ambulatoryjnie, a pięćdziesiąt pięć hospitalizowano. Szesnaścioro pacjentów to dzieci i młodzież w wieku od czterech do siedemnastu lat.

Stan pacjentów oceniany jest na ten moment jako średnio ciężki.

Dwa lokale, w których zatruli się klienci, są już zamknięte. Obecnie trwa w nich kontrola, a w sprawie wszczęto śledztwo.

Czy sushi może być groźne dla zdrowia?

Decydując się na spożycie sushi, trzeba uważnie wybierać miejsce i decydować się tylko na te sprawdzone. Zjedzenie surowej ryby może się bowiem wiązać z ryzykiem zakażenia pasożytami czy bakteriami takimi jak: S. aureus, B. cereus, E. coli czy L. Monocytogenes.

Z jedzenia tego typu przysmaków powinny przede wszystkim zrezygnować kobiety w ciąży, gdyż niektóre drobnoustroje mogą być szczególnie dla nich groźne.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: WNP, PAP

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Magda Gessler nie była zachwycona

Restauracje

Niecodzienna sytuacja w Kuchennych Rewolucjach

Czytaj więcej >

Restauracje

Ile kosztują posiłki w restauracjach Magdy Gessler?

Czytaj więcej >

Restauracje

Jakie są ceny w restauracji Lewandowskiego?

Czytaj więcej >
kelnerka z talerzami

Restauracje

Okropne zachowanie gości w restauracjach

Czytaj więcej >
Gotowanie zakończyło się tragedią

Restauracje

Wypadek podczas gotowania w Zakopanem

Czytaj więcej >
Magda Gessler z pewnością się tego nie spodziewała

Restauracje

Dziennikarze odwiedzili restaurację po Kuchennych Rewolucjach

Czytaj więcej >