Na działce mojego dziadka w końcu wyrósł agrest. Poza samymi owocami dostałam też poradę jak je wykorzystać
Agrest od zawsze pojawiał się w ogródku dziadka w wakacje. Lekko kwaśny owoc niespecjalnie mi smakował, dopóki nie wypróbowałam go w wersji mrożonej. Chłód sprawia, że staje się przyjemnie orzeźwiający i doskonale pasuje do wielu potraw, a także do letnich napojów.
Dlaczego warto sięgać po agrest?
Choć smak owocu nie każdemu przypadnie do gustu, zdecydowanie warto po niego sięgać — nawet gdy będziemy go słodzić. Agrest jest bowiem nieoceniony w zakresie wspierania odporności, stanowiąc dobre źródło witaminy C. Pozytywnie wpływa też na wzrok, gdyż obfituje witaminę A.
Będzie też dobrym produktem dla osób, które chcą zadbać o wygląd i szczupłą sylwetkę. Zawarty w nim błonnik wspomoże procesy trawienia i wydłuży uczucie sytości. Natomiast witaminy E i B5 poprawią kondycję skóry i opóźnią procesy starzenia się komórek.
Jak przechowywać i podawać agrest?
Wzorem mojego dziadka do dziś mrożę agrest. W tej wersji znakomicie sprawdza się jako dodatek do deserów, śniadaniowych owsianek na słodko czy rozmaitych sałatek — nie tylko tych owocowych. Świetnie schładza też letnie napoje.
Oczywiście można jeść go też na surowo, ale w upalne dni potrafi naprawdę szybko stracić jędrność. Jeśli macie cierpliwość, możecie pokusić się o przygotowanie dżemu ze świeżo zebranych okazów — jest idealna zarówno do deserów, jak i mięs czy serów.
Jak zamrozić agrest?
Zanim owoc trafi do chłodziarki, trzeba go oczywiście umyć. Po osuszeniu konieczne będzie jeszcze pozbycie się twardych szypułek. Tak przygotowane owoce przenosimy do szczelnej torebki — najlepiej takiej ze struną — i układamy w zamrażalniku tak, by nie tworzyć zwartej kulki. Wtedy owoce nie sczepią się ze sobą.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na przysmaki z letnimi owocami. Sprawdźcie jak przygotować smakowite jagodzianki . Być może skusi was też wyśmienity sernik na zimno. Nasz przepis jest z truskawkami, ale zawsze można wybrać inne jagody i galaretkę.