Najczęstsze przyczyny przypalania potraw przez piekarnik
Nauka korzystania z piekarnika wcale nie jest prosta - teraźniejsze piekarniki mają dziesiątki najróżniejszych funkcji, przycisków i wyświetlaczy dlatego wyjątkowo łatwo można się w tym wszystkim pogubić. Największym problemem jest bez wątpienia przypalanie żywności.
Sytuacja, w której pieczesz całego kurczaka dla wszystkich domowników i nagle czujesz swąd spalenizny, potrafi silnie podnieść tętno . Brak głównego składnika obiadu wywołuje wściekłość i uczucie bezsilności. Poniżej wyjaśniamy najczęstsze powody takiego obrotu spraw.
Piekarnik przypala ci obiad? Wiemy dlaczego
Ogromna ilość trybów pieczenia, nawiewu, poziomów wilgotności i wiele innych funkcji, których do tej pory nie było w popularnych piekarnikach, sprawia, że ludzie nie wiedzą co wybrać do upieczenia zwykłego schabu. W efekcie zdarza się, że włączany jest tryb zupełnie nieodpowiedni, który spala jedzenie.
Aby uniknąć takiego zdarzenia, przed użyciem dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Wybierz kilka najbardziej potrzebnych trybów, takich jak pieczenie ciast, mięs czy ryb i trzymaj się tylko nich. Eksperymentowanie zostaw na później, gdy dobrze zaznajomisz się ze swoim sprzętem.
Blacha w złym miejscu
Kilka poziomów prowadnic, w które wkłada się blachy lub kraty, umożliwiają wygodne dostosowanie wysokości do danej potrawy. Jeśli jednak ustawisz pieczoną potrawę zbyt blisko źródła ciepła, niezależnie czy jest ono z góry, czy z dołu, może dojść do przypalenia.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy rady Roberta Makłowicza, które pozwolą ugotować najlepsze parówki. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby pozwalające na wyeliminowanie problemu pękających skorupek jaj podczas gotowania.
Większość dań najlepiej piecze się na środku piekarnika, gdzie temperatura jest najbardziej równomierna. Górną grzałkę wykorzystuj do szybkiej karmelizacji, a dolną do ekspresowego nagrzewania wnętrza urządzenia. W taki sposób zachowasz idealny smak wszystkich potraw.
Źródło: piovesempre, Getty Images
Ustawianie temperatury "na oko"
Metoda "na oko" jest bardzo popularna - wiele kucharzy amatorów nie odmierza dokładnie składników, nie liczy czasu ani nie mierzy temperatury. Uważają wszak, że znają swój sprzęt na tyle dobrze, że jedzenie wyjdzie idealnie ugotowane. Niestety, często jest zupełnie na odwrót.
W instrukcji obsługi z pewnością producent zamieścił informacje na temat temperatur, które uzyskuje się w danym trybie czy ustawieniu. Warto sprawdzić je przed pieczeniem, aby ewentualne produkty spożywcze nie zostały zniszczone i bezpowrotnie utracone.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: solgaz.eu