Smakosze.pl
Pękające skorupki jajek podczas gotowania

Uncle-Ulee, Getty Images

Co zrobić, by jajka nie pękały?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Gotowanie jajek wydaje się banalnie prostą czynnością - wystarczy wszak wrzucić je do gotującej się wody, poczekać kilka minut i gotowe. Nic bardziej mylnego. Wiele osób ma bowiem problem z pękającą skorupką, przez którą zawartość jajek jest

W czasie Wielkanocy bardzo często gotujemy i jemy jajka w najróżniejszych postaciach. Są elementem wielkanocnego koszyczka, sałatki jarzynowej, żurku, a często podaje się je do stołu jako ozdobę. Dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie, aby niczego nie zniszczyć. 

Pod wpływem ciśnienia, szoku termicznego czy starości, na skorupkę działa wiele sił, które mogą ją uszkodzić. Na szczęście w banalnie prosty sposób można zapobiec ewentualnym pęknięciom. Jeśli masz pod ręką pinezkę lub igłę, bez problemu zabezpieczysz się przed wpadką.

Nakłuj jajko igłą przed gotowaniem

Aby wykorzystać ten trik, najpierw należy poznać podstawową budowę skorupki jajka. Ostrzejszy koniec jajka jest jego górą, z kolei zaokrąglona część to spód. To właśnie tam znajduje się specjalna komora powietrzna, mająca za zadanie umożliwienie wymiany gazów pomiędzy środowiskiem zewnętrznym a zarodkiem. 

W zaokrąglenie należy delikatnie wbić pinezkę lub igłę, aby zrobić niewielką dziurkę. W taki sposób, po włożeniu jajka do wody i zagotowaniu jej, ciśnienie wewnątrz znajdzie drogę ujścia i nie rozsadzi skorupki od środka.

Jajko musi mieć temperaturę pokojową

W przypadku robienia jajek na twardo lub na miękko, zawsze trzeba wyjąć jajka z lodówki na około 30 minut przed gotowaniem. Szok termiczny, jaki może mieć miejsce przy nagłej zmianie temperatury, często objawia się pękaniem skorupki, przed czym nie uchroni nawet powyższa metoda z nakłuwaniem.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jak przygotować klasyczne szare kluchy w delikatnie nowej odsłonie. W tym tekście z kolei prezentujemy powody, dla których warto włączyć do swojej codziennej diety mintaja. 

Zasada ta tyczy się nie tylko gotowania jajek, lecz również przyrządzania ciast - odpowiednia temperatura umożliwi należyte wymieszanie składników, co przełoży się na sukces podczas pieczenia. Zbyt zimne jajka mogą wywołać opadanie ciasta czy nierównomierne połączenie produktów.

Źródło: EmBaSy, Getty Images

Wlej do wody ocet lub sok z cytryny

Kwaśne środowisko, jakie wytwarza się po zmieszaniu soku z cytryny lub octu z wodą, znacznie wzmacnia strukturę skorupki. Niskie pH utwardza wapń, który jest głównym budulcem twardej otoczki, i jeszcze mocniej zwiększa szansę na brak pękania. 

Doskonałym pomysłem może być także posolenie wody, w której jajka będą się gotować. Wysokie zasolenie przyspieszy ścinanie się białka, które wypłynie z ewentualnego pęknięcia w skorupce - ścięte białko zadziała jako swoisty korek, który zablokuje resztę zawartości wewnątrz jajka.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: pysznosci.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >