Smakosze.pl
Chrzan

Viktor_Kitaykin, Getty Images Signature

Niesamowite właściwości chrzanu

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Chrzan wykorzystywany jest przez człowieka od wielu wieków, głównie za sprawą jego właściwości konserwujących oraz smakowych. Starty korzeń chrzanu nadaje potrawom pikanterii oraz ciekawego aromatu, a święta Wielkanocy są czasem, w kt&oacute

Historia chrzanu jest bardzo długa - nasi przodkowie znali go i cenili głównie z powodu właściwości konserwujących. Substancje zawarte w chrzanie mają działanie bakteriobójcze oraz grzybobójcze, dlatego bardzo często stosowano go do przechowywania mięsa.

Dzisiaj używamy go w naszych kuchniach jako przyprawę. Pieczona golonka czy grillowana kiełbasa nabierają zupełnie nowej jakości, gdy obok nich podaje się również miseczkę z chrzanowym sosem, lub zwykłym tartym korzeniem chrzanu. 

Jak można wykorzystać chrzan?

Dawniej konserwowanie mięsa przy pomocy chrzanu pozwalało bez posiadania lodówki, przechowywać je o 1-2 dni dłużej. Aby skorzystać z tej rośliny, należy zetrzeć korzeń na cienkie wiórki i obłożyć nimi mięso. Następie owija się kawałki mięsiwa liśćmi i pozostawić w chłodnym miejscu. 

Chrzan świetnie stymuluje produkcje soków trawiennych, dlatego większość ciężkostrawnych potraw podaje się właśnie z chrzanem. Korzeń usprawnia trawienie, a także przyspiesza metabolizm i ułatwia wchłanianie substancji odżywczych. Roślina ta pomaga zapobiegać uczuciu dyskomfortu po zjedzeniu zbyt dużej ilości jedzenia. 

Specjaliści od ziołolecznictwa twierdzą, że chrzan pomaga przy chorych zatokach, bólach głowy, katarze, przeziębieniu, infekcjach górnych dróg oddechowych, a także reumatyzmie. Według portalu kobieta.interia.pl chrzan wykazuje działanie antybakteryjne porównywalne do antybiotyków. 

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy rady Roberta Makłowicza, które pozwolą ugotować najlepsze parówki. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby pozwalające na wyeliminowanie problemu pękających skorupek jaj podczas gotowania. 

Źródło: DebbiSmirnoff, Getty Images Signature

Chrzan jedz na surowo

Niestety dużym minusem jest utrata większości pozytywnych właściwości, gdy korzeń podda się obróbce cieplnej. Substancje w nim zawarte są bowiem bardzo wrażliwe na wysokie temperatury, więc najlepiej spożywać chrzanowe dodatki na zimno. 

Wielkanocny stół poza wprowadzeniem dodatkowego smaku i aromatu, zyskuje na chrzanie także aspekt symboliczny. W religii katolickiej roślina ta symbolizuje ludzką siłę i krzepę, ma także przynosić doskonałe zdrowie i wzmacniać właściwości innych potraw. 

Zawarte w chrzanie izotiocyjaniany, które odpowiadają za jego ostry smak i zapach, mają działanie przeciwnowotworowe. Regularne spożywanie go może pozwolić na ograniczenie ryzyka zachorowania na raka układu pokarmowego czy nerek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: poradnikzdrowie.pl; kobieta.interia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Kultowa kuchenka Ewa - niezapomniany sprzęt rodem z PRL-u

Czytaj więcej >
Figi na blacie kuchennym

Produkty

Jak wykorzystać w kuchni figi?

Czytaj więcej >
Marnowanie jedzenia

Produkty

Ratuję Jedzenie - nowa aplikacja pomoże walczyć z marnowaniem żywności

Czytaj więcej >
Gruszki

Produkty

Jak przedłużyć świeżość gruszek?

Czytaj więcej >
Figi na straganie

Produkty

Na co należy zwrócić uwagę kupując figi?

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć liście laurowe do opakowania z mąką?

Czytaj więcej >