Smakosze.pl Przepisy Najszybszy możliwy sposób na kiszenie kapusty. Robi się ją w mgnieniu oka
Canva / JackF

Najszybszy możliwy sposób na kiszenie kapusty. Robi się ją w mgnieniu oka

18 października 2022
Autor tekstu: Aleksandra Proch

Kapusta kiszona jest obowiązkową jesienną pozycją w spiżarni. Zazwyczaj kupuje się ją w sklepie, ale warto przyrządzić ten specjał samodzielnie, zwłaszcza, że kiszenie kapusty jest ekspresowe i dziecinnie proste. Taką domową kapustę kiszoną można z powodzeniem podawać do obiadu lub zaplanować przygotowanie z niej obłędnego świątecznego bigosu. Kto się skusi?

Kiszoną kapustę warto spożywać nie tylko ze względu na jej przyjemny kwaskowaty smak. Warzywo to jest bogatym źródłem błonnika i witamin, a ponadto osłabia działanie kwasów żołądkowych, przynosząc nam ulgę. Kiszenie kapusty ma same plusy. Zapraszamy do wspólnego szatkowania.

Do przygotowania tej kapusty kiszonej używa się wody z gotowania ziemniaków. Taka woda powinna być możliwie ciepła, świeżo po odcedzeniu warzyw. Warto wobec tego skoordynować kiszenie kapusty z przygotowaniem ziemniaków do obiadu.

Przepis na błyskawiczne kiszenie kapusty

Składniki:

  • 1 niewielka główka białej kapusty

  • 2 małe marchewki

  • 2 łyżki soli

  • 1 łyżeczka kminku

  • liście laurowe (po 1 na każdy słoik z kapustą)

  • 1 łyżeczka pieprzu

  • woda z gotowania ziemniaków

Jak ekspresowo przeprowadzić kiszenie kapusty?

Warzywo do kiszenia kapusty umyj i drobno poszatkuj . Podczas tej czynności omiń lub wytnij zawczasu kapuściany głąb . Tej części warzywa nie przeznacza się do słoików.

Marchewkę do kiszenia kapusty umyj, obierz i zetrzyj na grubej tarce . Zarówno marchew jak i kapustę przełóż do jednej dużej miski . Zagnieć warzywa z solą, pieprzem oraz kminkiem . Odstaw do nakiś czas do momentu, aż kapusta puści sok .

Z rozdrobnionych warzyw do kiszenia kapusty odsącz nadmiar płynu . Układaj ciasno kapustę z marchewką w wyparzonych i wysuszonych słoikach . Następnie naczynia uzupełnij wodą z gotowania ziemniaków tak, aby warzywa były całkowicie nią przykryte. Na koniec do każdego słoja dołóż po 1 liściu laurowym .

Zakręcone słoiki odstaw na kilka dni w ciemne miejsce . Kiszenie kapusty powinno potrwać ok. tygodnia . Odkręć jeden słoik i spróbuj, czy warzywo jest już smaczne i odpowiednio ukiszone. Po kiszoną kapustę sięgaj, kiedy tylko najdzie Cię taka ochota . Kiszona kapusta doskonale sprawdzi się do krokietów . Kapusta po góralski to regionalny przysmak .

Canva / ires007
Canva / ires007

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Obserwuj nas w
autor
Aleksandra Proch

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Gotować lubiłam od najmłodszych lat, kiedy to z ochotą pomagałam mamie w kuchni. Nowe smaki chętnie odkrywam w czasie wakacyjnych wojaży. W wolnych chwilach zajmuję się muzyką oraz jeżdżę na rowerze górskim.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy