Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Aromatyczna kapusta zasmażana po góralsku. Wyróżnia ją 1 uwielbiany składnik

Aromatyczna kapusta zasmażana po góralsku. Wyróżnia ją 1 uwielbiany składnik

kapusta zasmażana
canva/lisaaMC

Kapusta zasmażana jest jednym z często podawanych dodatków do obiadu. Wersja góralska — zawierająca aromatyczny wędzony boczek — z pewnością przypadnie do gustu amatorom klasyki polskiej kuchni. Tak przyrządzone warzywo zachwyca niezwykłym aromatem. Spróbujecie?

Jeśli macie ochotę na kremową, zachwycającą smakiem kapustę zasmażaną, góralska wersja z boczkiem wędzonym jest tym, czego szukacie. Receptura jest niezwykle prosta, a efekty zachwycą nawet najbardziej wybrednych. Równie pysznego dodatku do obiadu dawno nie jedliście.

Przepis na kapustę zasmażaną po góralsku

Składniki:

  • 1 kg kapusty kiszonej

  • 400 g boczku wędzonego

  • 3-4 większe cebule

  • 2 łyżki mąki pszennej

  • 4-5 ziaren ziela angielskiego

  • 2-3 liście laurowe

  • sól i pieprz w ilości do smaku

  • olej rzepakowy lub smalec do smażenia (opcjonalnie)

  • woda

Jak zrobić kapustę zasmażaną po góralsku?

Kapustę kiszoną siekamy i umieszczamy w dużym garnku. Zalewamy ją wodą, mieszamy i odlewamy płyn. Zabieg ten pozwoli usunąć nadmiar kwasu z warzywa. Do garnka wlewamy szklankę wody i wrzucamy przyprawy.

Kapustę doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy pod przykryciem około 35 minut. W tym czasie warzywo powinno zmięknąć. Jeśli będzie to koniecznie, podlewamy je wodą — niewielka ilość płynu powinna być obecna na dnie garnka przez cały czas.

Cebule obieramy i siekamy. Boczek wędzony kroimy w kostkę. Rozgrzewamy patelnię z grubszym dnem i podgrzewamy go, aż wytopi się tłuszcz. Wtedy dodajemy cebulę. Całość smażymy, aż warzywo się zeszkli.

W razie potrzeby podczas smażenia dodajemy nieco tłuszczu, by zawartość patelni nie przywarła do dna. Na koniec do boczku i cebuli dodajemy mąkę i mieszamy — niech połączy się z tłuszczem i delikatnie zrumieni. Zawartość patelni przenosimy do garnka z kapustą i wlewamy szklankę wody.

Zagotowujemy i mieszamy — całość zgęstnieje. Doprawiamy odrobiną soli i świeżo zmielonym pieprzem. Kapusta zasmażana jest gotowa do podania. Doskonale smakuje z kotletem schabowym oraz z karkówką.

Kapusta zasmażana po góralsku jest znakomita
canva/ Wiktory

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: