Największy błąd popełniany podczas mrożenia grzybów
Mrożenie jest jednym z lepszych sposobów przetwarzania grzybów. Czy wiesz jak należy je wcześniej przygotować by nie stały się szkodliwe? Co może wpłynąć na pogorszenie ich walorów? Zdradzamy wam, jaki jest największy błąd popełniany przy mrożeniu grzybów.
Do mrożenia najlepiej nadają się grzyby o zwartym miąższu, np. podgrzybki, prawdziwki, koźlaki, maślaki, kurki, rydze. Grzyby blaszkowe przed mrożeniem lepiej jest zblanszować. To zapobiegnie gorzknieniu grzybów. Podgrzybki czy prawdziwki można mrozić bez wcześniejszego obgotowywania.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Największy błąd popełniany podczas mrożenia grzybów
Grzyby przeznaczone do mrożenia trzeba przebrać i odrzucić robaczywe oraz zapleśniałe. Potem grzyby należy oczyścić. I to bardzo dokładnie. Usuwamy więc z nich kolki i resztki mchu, a także piasek. Ten ostatni najwygodniej będzie usunąć przecierając kapelusze i trzony wilgotną ściereczką.
I teraz najważniejsze. Jeśli grzyby mają ślady zostawione przez ślimaki (błyszczące smugi śluzu) koniecznie należy je umyć pod bieżącą wodą. Inaczej grzyby staną się niesmaczne, a nawet szkodliwe. Po umyciu większe grzyby kroimy na kawałki, mniejsze możemy zostawić w całości.
Dalsze przygotowanie
Grzyby przeznaczone do obgotowania gotujemy 5-10 minut (w zależności od wielkości). Potem je odcedzamy, osączamy i studzimy. Wszystkie grzyby przed mrożeniem trzeba dokładnie osuszyć.
Następnie grzyby luźno rozkładamy na tacach wyłożonych papierem do pieczenia i wstawiamy na kilka godzin do zamrażarki. Zamrożone wkładamy delikatnie do torebek na mrożonki, szczelnie zamykamy. Trzymamy w zamrażarce: do 6 miesięcy grzyby surowe i do 18 miesięcy grzyby blanszowane.
Pamiętajcie, by raz rozmrożonych grzybów ponownie nie zamrażać. Grzyby dodawać do potraw zamrożone lub na wpół rozmrożone. Całkowicie rozmrożone stracą wiele soku, a wraz z nim smaku i aromatu.
Źródło zdjęcia: canva/CasarsaGuru
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: beszamelse, parenting