O czym świadczy kolor żółtka? Rozwiewamy wątpliwości
Rozbiłeś jajko i zauważyłeś, że kolor żółtka ma nieco inny odcień, niż we wcześniej używanych jajkach? A wiesz, o czym świadczy kolor żółtka? Czy zależy od świeżości jajka, a może od jego wartości odżywczej? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Jajka są popularnym składnikiem używanym przez nas w kuchni. Zwykle sięgamy po kurze, choć można też kupić przepiórcze. Jednak porównując nawet jajka kurze, można w nich zauważyć różnice. Jedne są większe, drugie mniejsze, ich skorupki są białe, kremowe lub brązowawe. Różnić może się też kolor żółtka. Dziś powiemy wam właśnie, od czego zależy kolor żółtka.
O czym świadczy kolor żółtka?
Na intensywność koloru żółtka jaja wpływa zawartość w nich karotenoidów. Są to dwa związki, a mianowicie luteina i zeaksantyna. Na ich zawartość w jajku wpływa zaś pasza, jaką karmione są kury.
Tak więc na kolor żółtka wpływają substancje organiczne. Ich zdolność barwienia uzależniona jest natomiast od tego, jak szybko kura trawi paszę i w jakim stopniu gromadzi się ona w jej organizmie.
Największy wpływ na kolor żółtka mają ksantofile. Są to naturalne barwniki, które występują np. w kukurydzy i paszy glutenowej. Rozpuszczają się one w tłuszczach i są łatwo przyswajane przez kury. Łatwo też przedostają się do pęcherzyków jajowych i nadają im żółty kolor.
Kolor żółtka, a wartości odżywcze
Karotenoidy mają też zdolności przeciwutleniające, a więc chronią przed działaniem wolnych rodników. Te z kolei zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, a także opóźniają starzenie się organizmu.
Zdaniem dyrektor programów bezpieczeństwa żywności dr Hilary Shallo Thesmar, kury hodowane na wolnym wybiegu mają ciemniejsze żółtka. Poza tym kury te są karmione ekologicznymi paszami i mają więcej ruchu, dzięki czemu jajka są zdrowsze. Ciemniejsze żółtka zawierają więcej beta-karotenu, a także witamin A, D i E oraz kwasów omega-3.
Na barwę żółtka wpływa też pora roku. Zimą kury otrzymują bowiem mniej naturalnego pokarmu. Jeśli zaś chodzi o kolor białka, jeśli jest mleczny, to świadczy on o tym, że jajko jest świeże.
Z naszego serwisu dowiesz się też, jak najlepiej przechowywać jajka , a także, dlaczego żółtko sinieje po ugotowaniu .
Źródło zdjęcia: canva/harmpeti
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak uratować przesolone danie? Znamy najłatwiejsze patenty pod słońcem
-
Ciasto na pierogi barwione sokiem z buraków. Efektowne i zniewalająco pyszne
-
Cudowna warstwowa sałatka wielkanocna z jajkiem i kurczakiem. Smaczna i efektowna
Źródło: o2, zdrowie.wprost