Dlaczego żółtko jajka sinieje po ugotowaniu? Warto wiedzieć
Zastanawiacie się, dlaczego żółtko jajka sinieje po ugotowaniu? Warto to wiedzieć, bo oprócz nieapetycznego wyglądu, ma też nieładny zapach. Z czego to wynika? Najwyraźniej popełniliście przy gotowaniu błąd. Sprawdźcie, na czym on polegał.
Za chwilę Wielkanoc i z całą pewnością na waszych stołach pojawią się gotowane jajka. Z majonezem czy pastą albo podane do żurku. Są smaczne i pożywne, jednak czasami zdarzy się, że po ich przekrojeniu naszym oczom ukaże się szaro-zielona obwódka wokół żółtka. Skąd się ona bierze i co oznacza? Już wyjaśniamy.
Dlaczego żółtko jajka sinieje po ugotowaniu?
Zielonkawa obwódka wokół żółtka pojawia się w wyniku zbyt długiego gotowania jajka. Gdy gotujemy jajko dłużej niż 10 minut, zawarta w białku siarka wchodzi w reakcję z żelazem z żółtka, co skutkuje sinym kolorem na ich granicy.
Jeśli jajko nie ma nieprzyjemnego zapachu, można je bez problemu zjeść. Jest to bowiem jedynie wada estetyczna. Jednak w wyniku zbyt długiego gotowania jajka, obniża się też jego wartość odżywcza, a białko staje się trudniej strawne. Dlatego lepiej nie gotować jajek dłużej niż potrzeba. Zwykle wystarczy 7-8 minut.
Jak gotować jajko na twardo?
Choć większą sztuką jest ugotowanie jajka na miękko, to jednak gotowanie jajek na twardo też potrafi przysporzyć problemów. Na co więc zwrócić uwagę, by idealnie ugotować jajka?
Super świeże jajka są bardzo smaczne i zdrowe. Jednak nie obierają się zbyt estetycznie. Dlatego lepiej wybierać np. tygodniowe sztuki.
Jajka trzeba włożyć do garnka, zalać zimną wodą i zagotować na średnim ogniu. Potem trzeba je gotować 7-9 minut, w zależności od ich wielkości.
Po tym czasie gorącą wodę z jajek należy odlać i zalać je zimną wodą. Dzięki temu proces gotowania zostanie zatrzymany. By przyspieszyć studzenie jaj, można po kilku minutach wymienić wodę na zimną.
Wystudzone jajka obtłucz na kuchennym blacie i obierz ze skorupek. Potem możesz je opłukać pod wodą z kranu, by usunąć resztki skorupek.
Z naszego serwisu dowiesz się, dlaczego nie należy wylewać wody z gotowania jaj, a także, jak zrobić jajka z sosem tatarskim.
Źródło zdjęcia: canva/franhermenegildo Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Ciasto Leniwej Synowej bez pieczenia. Hitowy przepis zrobisz w kwadrans
Najszybsze na świecie placuszki z kukurydzy z puszki. Wyborne na obiad i kolację
Kiedy należy wysiać rzeżuchę przed Wielkanocą? Znamy konkretną datę
Źródło: kobieceinspiracje, gotowanie.onet