Otworzyła słoik z ogórkami i przeżyła rozczarowanie. Wszystko przez niedopuszczalny błąd
Ogórki kiszone są jednym z najpopularniejszych przetworów. Niestety, okazuje się że nawet drobny błąd może zniszczyć ich smak. Największe rozczarowanie przeżywamy, gdy po otwarciu słoika okazuje się, że są one puste w środku. Jak uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim należy wystrzegać się powszechnych błędów w ich przyrządzaniu.
Dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku?
Znawcy kulinariów nie mają najmniejszych wątpliwości. Jeśli chcesz, żeby ogórki wyszły jędrne i chrupiące zawsze zwracaj uwagę na odpowiedni dobór warzyw. Wybieraj świeże ogórki raczej średniej wielkości. Te zbyt przerośnięte niestety nie sprawdzą się dobrze przy kiszeniu. Kupuj je u sprawdzonych dostawców, którzy nie korzystają ze zbyt dużej ilości nawozów. W przeciwnym razie niestety może Cię spotkać przykra niespodzianka i ogórki kiszone wyjdą puste w środku.
Pamiętaj również o odpowiednim przechowywaniu kiszonych ogórków. Ma ono ogromny wpływ na ich jakość. Więcej na ten temat przeczytasz w dalszej części tekstu.
Jak przechowywać kiszone ogórki?
Wiele osób zastanawia się jak długo można przechowywać kiszone ogórki. Wszystko zależy od tego, czy poddaliśmy je pasteryzacji, czy nie . W tym drugim przypadku czas ich przechowywania wynosi do 6 miesięcy. Gdy jednak zdecydujemy się na pasteryzację, to “termin ważności” naszych przetworów wydłuża się do roku czasu.
Ogórki kiszone najlepiej przechowywać w chłodnych i ciemnych miejscach np. piwniczkach. Każdy otwarty słoik z ogórkami należy umieścić w lodówce. Może tam postać nawet do 2-3 miesięcy . Po czym poznać, że ogórki kiszone są zepsute? Odpowiedź poniżej.
Po czym poznać, że ogórki kiszone są zepsute?
Pod żadnym pozorem nie powinniśmy spożywać zepsutych przetworów. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest ich nieprzyjemny zapach . Naszą uwagę powinna również zwrócić zielona lub biało - szara pleśń . Nie wolno jej jeść, ponieważ może to grozić problemami zdrowotnymi. Lepiej wyrzućmy do kosza również te kiszone ogórki, które rozpadają się w dłoni, są miękkie lub puste w środku. Zdecydowanie nie nadają się one do spożycia.
Zupełnie nie powinniśmy obawiać się ogórków kiszonych z białym nalotem. Więcej na ten temat przeczytacie w tym artykule.