Smakosze.pl Produkty Po czym rozpoznać dobry mak na makowiec i jak go przechowywać?
canva/arfo

Po czym rozpoznać dobry mak na makowiec i jak go przechowywać?

4 lutego 2022
Autor tekstu: Adam Moskal

Z maku sporządza się na święta wiele słodkich potraw. Należy do nich oczywiście kultowy makowiec. Rozpoznanie nasion maku jest proste i nie potrzeba do tego żadnych sprzętów. Kupując mak na wagę, zwróć uwagę na jego zapach - świeże nasiona mają świeży i intensywny aromat. Po zakupie koniecznie przechowuj ziarenka w odpowiednich warunkach. W przeciwnym wypadku szybko stracą swoje walory smakowe. W najgorszym przypadku mak na makowiec po prostu spleśnieje.

Mak jest podstawą najróżniejszych dań, takich jak kutia czy makowiec - bez niego ich smak i konsystencja nie byłaby taka sama. Dlatego to właśnie od jego jakości najczęściej zależy, czy dany przepis zostanie wykonany w należyty sposób.

Pakowane nasiona dostępne są w małych sklepach spożywczych, jak i w ogromnych supermarketach. Najlepszej jakości mak dostępny jest jednak na targowiskach, bazarach oraz straganach. Zrobiony z nich makowiec będzie najlepszy.

Jak wybrać dobry mak na makowiec?

Przede wszystkim podstawą jest kupienie go właśnie na targowisku. Pakowany w foliowe opakowania mak jest niemożliwy do powąchania czy dotknięcia i można kierować się jedynie datą pakowania oraz przydatności do spożycia. Nie wiadomo jednak, jak był on przechowywany, a więc mógł zjełczeć lub zepsuć się.

Mak na bazarach z kolei sprzedawany jest na wagę, a sprzedawcy zazwyczaj kupują go w hurtowniach, gdzie jest najświeższej jakości. W taki sposób zwiększa się szansę na trafienie na mak wręcz idealny do ciast i innych receptur.

Przed kupnem sprawdź jak pachnie

Mak wydziela intensywny i charakterystyczny zapach, który ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Świeże nasiona pachną bardzo ładnie i zachęcają do spożycia. Mają również bardziej wyrazisty kolor oraz są sypkie .

Stary i zleżały mak ma z drugiej strony łatwo rozpoznawalny zatęchły zapach, który przypomina nieco aromat unoszący się w piwnicy. Co więcej, z powodu dużej zawartości tłuszczu, może wchłaniać inne niepożądane aromaty.

Jak przechowywać mak?

Nasiona bardzo łatwo gromadzą w sobie wilgoć z powietrza, dlatego wymagane jest, aby trzymać je w suchym i chłodnym miejscu . Wysoka temperatura przyspiesza jełczenie, które również ma bardzo duży wpływ na smak i aromat.

Nie można zapominać o braku dostępu do światła. Promienie słoneczne ułatwiają procesy gnilne w maku, co także oddziałuje na jakość produktu. Zmniejszają czas potrzebny bakteriom do rozłożenia cukrów i tłuszczy, co wyczuwalne jest następnie podczas jedzenia czy wąchania.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź ten artykuł , jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić lekkie i wyrośnięte oponki serowe. Ten tekst wyjawia prosty przepis na rewolucyjny japoński makowiec.

Mak

Źródło zdjęcia: canva/4kodiak, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy