Smakosze.pl
Mięso zostanie objęte podatkiem?

Canva.com / margouillatphotos

Pojawił się pomysł na podatek od mięsa

27 Marca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Na początku roku w życie wszedł podatek cukrowy. Praktycznie z dnia na dzień słodkie napoje znacząco podrożały. Jednym z powodów podjęcia takich działań, były względy zdrowotne, ponieważ cukier przyczynia się do wielu chorób. Niewykluczone,

Mięso z pewnością nie należy do najzdrowszych produktów spożywczych. Znajduje się ono niemal na samym końcu piramidy żywienia. Chów przemysłowy odbija się również negatywnie na środowisku. Jednak mało kto spodziewałby się, że pojawi się pomysł na jego dodatkowe opodatkowanie.

Mięso ma swoje ciemne strony

Coraz więcej osób decyduje się na ograniczenie wyrobów mięsnych w swojej codziennej diecie. Nie bez powodu w sklepach możemy natknąć się na roślinne alternatywy. Nawet Bill Gates zachęca bogatsze kraje do przejścia na zamienniki mięsa.

Badania potwierdzają, że przetworzone mięso jest rakotwórcze w podobnym stopniu co papierosy i azbest. Ponadto produkty odzwierzęce wpływają na wzrost poziomu złego cholesterolu. Nadużywanie mięsa w diecie może przyczyniać się do chorób serca, cukrzycy oraz nowotworów.

Uniwersytecie Oksfordzkim przeprowadził badanie, z którego wynika, że jeśli mieszkańcy Stanów jednoczonych przeszliby na dietę wegańską, to do 2050 roku oszczędzono by aż 40 miliardów dolarów na szkodach środowiskowych i 250 miliardów na opiekę zdrowotną. Takie wyniki dają do myślenia.

Kontrowersyjny podatek

Europosłanka Sylwia Spurek na swoim Twitterze opublikowała wpis, w którym proponuje obarczenie mięsa podatkiem. Wielu smakoszy może być nim oburzonych, jednak kontrowersyjny pomysł ma pewne zalety.

(Canva.com / robynmac)

To, co jemy, nie jest prywatną sprawą! Papierosy, alkohol i benzyna są opodatkowane akcyzą. Teraz czas na podatek od mięsa, który pokryje koszty leczenia chorób spowodowanych spożywaniem mięsa i mleka oraz koszty szkód środowiskowych — napisała dr Sylwia Spurek na Twitterze.

Bez wątpienia Polacy często sięgają po wyroby mięsne. Wzrost cen mógłby wpłynąć na ograniczenie spożycia produktów odzwierzęcych. Tym samym zmniejszyłoby się ryzyko chorób, które spowodowane są jedzeniem mięsa. Jednak zdrowie nie jest jedynym atutem tego pomysłu.

Jakie plusy miałby podatek od mięsa?

Mniejsze zapotrzebowanie na mięso z pewnością wpłynęłoby na bardziej humanitarne warunki chowu. Przełożyłoby się to na zmniejszenie cierpienia zwierząt. Aktualnie często są one trzymane w ścisku, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie i przyczynia się do ogromnego stresu. Rzecz jasna odbija się to na jakości mięsa.

Hodowla zwierząt generuje niemal 15% gazów cieplarnianych w ciągu roku. W dobie widma wyniszczenia naszej planety zrezygnowanie z mięsa jest jedną z istotniejszych kwestii. Ewentualny podatek mógłby pomóc również w tej kwestii. Bezmięsna kuchnia nie musi być nudna. Dobrym przykładem są placki z kiszonej kapusty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: F5; Ten Poznań; Twitter / @SylwiaSpurek

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >