Smakosze.pl
Mięso oczami Billa Gatesa

JEFF PACHOUD/AFP/East News; Pixabay / RitaE

Bill Gates zachęca do ograniczenia spożywania mięsa

17 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Mięso często gości na naszych stołach. Niektórzy smakosze nie wyobrażają sobie bez niego udanego obiadu. Okazuje się, że słynny miliarder uważa, że bogate kraje powinny w pełni przerzucić się na syntetyczne mięso. Wszystko przez ocieplenie klimatu,

Nie da się ukryć, że mięso uchodzi za jeden z tych produktów, który króluje w naszej rodzimej kuchni. Jednak coraz więcej osób decyduje się na zrezygnowanie z niego. Niektórzy robią to z powodów etycznych, inni zostali zmotywowaniem dobrem środowiska. Jak Bill Gates podchodzi do tematu mięsa?

Syntetyczne mięso we wszystkich bogatych krajach

Mięso odgrywa istotną rolę w diecie wielu osób. Coraz częściej możemy usłyszeć o jego produkcji w warunkach laboratoryjnych. Niedawno wspominaliśmy o steku z in vitro. Okazuje się, że Bill Gates ma jasne stanowisko w tym temacie.

Zgodnie z doniesieniami portalu Rzeczpospolita, słynny miliarder doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak mięso wpływa na nasz świat. Przemysłowa hodowla generuje wiele zanieczyszczeń i emituje ogromną ilość gazów cieplarnianych.

Bill Gates sądzi, że mięso syntetyczne może powinno na stałe zagościć w bogatych krajach. Właściciel Microsoftu już teraz inwestuje w Beyond Meat oraz Impossible Foods, które są cenionymi zamiennikami mięsa. Niektórzy twierdzą, że smakują nawet lepiej.

Syntetyczne mięso zdaniem Billa Gatesa może zaspokoić zapotrzebowanie na produkt odzwierzęcy. Tym samym negatywny wpływ hodowli na środowisko zostanie ograniczony. Zminimalizowane będzie również zbędne cierpienie zwierząt.

Ze wszystkich kategorii, jedyną, która wyszła lepiej, niż oczekiwałbym pięć lat temu, jest praca nad wytwarzaniem sztucznego mięsa. Dla ludzi są nieco zdrowsze, z uwagi na cholesterol. Poza tym to radykalna redukcja emisji metanu, okrucieństwa wobec zwierząt, gospodarowania odchodami i presji, jaką spożycie mięsa wywiera na użytkowanie gruntów — powiedział Bill Gates, przytaczany przez portal Rzeczpospolita.

Nie sądzę, żeby 80 najbiedniejszych krajów będzie jadło syntetyczne mięso. Myślę, jednak że wszystkie bogate kraje powinny przejść na w 100% syntetyczną wołowinę. Można przyzwyczaić się do różnicy w smaku, a z czasem mięso to będzie smakowało jeszcze lepiej. Jeśli chodzi o mięso w krajach o średnich i wyższych dochodach, myślę, że jest to możliwe — wyjaśnił Bill Gates, cytowany przez portal Donald.

Mięso wcale nie jest niezbędne

Bill Gates wzbudza aktualnie wiele kontrowersji, warto jednak wziąć pod uwagę, że opierają się one w znacznej mierze na domysłach i spekulacjach, które nie są poparte faktami. Jego działania niejednokrotnie potwierdzały dobre intencje. Mięso syntetyczne lub jego zamienniki mogą korzystnie wpłynąć na ludzkość.

[EMBED-18]

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Focus, badania potwierdzają, że dieta wykluczająca mięso sprzyja nawet sportowcom. Niektórzy obawiają się, że produkty sojowe mogą zachwiać gospodarkę hormonalną. Jednak trzeba by ich jeść dziennie aż 25 kilogramów.

Ograniczając mięso warto pamiętać o dostarczaniu sobie witaminy B12. Wiele produktów wegetariańskich jest o nią wzbogacanych. Każdy, kto chce odstawić mięso, powinien spróbować przepysznych kotletów ziemniaczanych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Rzeczpospolita; Donald; Focus

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Kulinarny Showbiznes

USA: Nie żyje ceniony fotograf kulinarny

Czytaj więcej >
Słynny kucharz za dziecięcych lat

Kulinarny Showbiznes

Niesamowite zdjęcie z dzieciństwa Michela Moran

Czytaj więcej >
Księżniczka Charlotte zdradziła co lubi jadać

Kulinarny Showbiznes

Ulubione jedzenie księżniczki Charlotte

Czytaj więcej >

Kulinarny Showbiznes

Robert Makłowicz zirytowany pytaniem dziennikarki

Czytaj więcej >

Kulinarny Showbiznes

Kim jest żona Michela Morana?

Czytaj więcej >

Kulinarny Showbiznes

Anna Mucha zawiedziona obiadem za 700 złotych

Czytaj więcej >