Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Powoli rusza sezon na leśne jagody. Tyle można dostać za jeden słoik
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.06.2024 23:42

Powoli rusza sezon na leśne jagody. Tyle można dostać za jeden słoik

jagody
fot. Canva

Jedne z ulubionych darów lasu, leśne jagody, zaczynają pojawiać się w sprzedaży. Na razie cena nie napawa jednak optymizmem. Czy można liczyć na jej spadek?

Sezon na jagody

Przyzwyczailiśmy się już do całorocznej obecności w sklepach borówki amerykańskiej. Nie wyparła ona jednak z naszych serc „prawdziwych” polskich jagód, które dzikim runem porastają nasze lasy. Na zdjęciu oba owoce wyglądają może podobnie, ale nie da się ich pomylić smakiem i aromatem.

Dlatego na sezon wyczekujemy z niecierpliwością. Trudno go przyspieszyć, bo skupowane od zbieraczy leśne jagody dojrzewają wtedy, kiedy są na to gotowe – w przeciwieństwie do uprawianych w szklarniach owoców, którym można pomóc podjąć decyzję.

 

zbieranie jagód
fot. Canva
To najlepszy przepis na sos pieczarkowy, jaki znam. Idealnie pasuje do mięs

Przyspieszony sezon na jagody

W 2024 roku jednak to natura wzięła poprawkę na nasze apetyty. Stwierdzenie to jest oczywiście dobrą miną do złej gry, oznacza bowiem nietypowo, a wręcz rekordowo ciepłą wiosnę i naprawdę mokry przełom maja i czerwca. Sprawiają one, że leśne borówki pojawiają się na straganach już w połowie tego miesiąca.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że borówek nie dostarczają do skupów sadownicy, a zbieracze, dlatego każdy z nas potencjalnie może zarówno wydawać pieniądze na te owoce, jak i na nich zarabiać. Stąd też większa rozpiętość cen.

Ile kosztują wczesne jagody

Pierwsze zestawienie cen podał serwis sadyogrody.pl, a za nim WP Finanse. Okazuje się, że na popularnym bazarze pod Halą Mirowską w centrum Warszawy można już kupić owoce od zbieraczy. Słoik o pojemności ¾ litra kosztuje tam ok. 20 złotych, czyli ponad 26 zł za litr. Znacznie większa rozpiętość pojawia się w ofertach internetowych. Można tam spotkać oferty zarówno po 12 zł za litr, jak i 23 zł. 

To oczywiście wczesne ceny, a z oceną warto się powstrzymać do lipca, kiedy przypada szczyt sezonu na leśne jagody. Czy wtedy lasy obrodzą, a borówki będziemy mogli kupić taniej? Czas pokaże. Wczesne prognozy mówią bowiem, że będzie to zły rok dla miłośników jagodzianek.

Poznaj też sposoby na ślimaki w ogrodzie i tajniki sporu Filipa Chajzera z Książulem.

jagody w pudełku
fot. Canva