Prosty patent na chlebek z dyni. Wypiek bije na głowę smakołyk z banana
Chlebek z dyni jest znakomitym pomysłem na słodkie śniadanie lub podwieczorek. Wzbogacony o wyraziste przyprawy wypiek wypełni wasz dom przyjemnym korzennym aromatem. Zrobienie przysmaku jest dziecinnie proste, a cala rodzina z chęcią po niego sięgnie. Warto spróbować — jest jeszcze lepszy niż bananowy odpowiednik.
Prosty i wyjątkowo smaczny chlebek z dyni przyrządzicie jeszcze szybciej, jeśli macie pod ręką przestudzoną dynię pieczoną. Wtedy wystarczy zaledwie kwadrans i odrobina cierpliwości, by już po mniej niż godzinie cieszyć się znakomitym słodkim przysmakiem, którego raczej nie znajdziecie w pobliskiej piekarni.
Przepis na aromatyczny chlebek z dyni
Do przygotowania pełnego smaku dyniowego wypieku przyda się natłuszczona keksówka. Warto od razu podwoić ilość użytych produktów i przygotować dwa „bochenki” - znika bardzo szybko.
Składniki:
-
230 g purée z dowolnej dyni
-
240 mąki pszennej
-
110 g cukru
-
125 ml oleju rzepakowego
-
2 jaja w temperaturze pokojowej
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
pół łyżeczki sody oczyszczonej
Przyprawy:
-
1 płaska łyżeczka cynamonu
-
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
-
1/4 łyżeczki imbiru w proszku
-
1/4 łyżeczki kardamonu
-
esencja waniliowa (opcjonalnie)
Jak zrobić słodki chlebek z dyni? Znamy przepis na aromatyczny wypiek
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Purée z dyni w temperaturze pokojowej umieszczamy w większej misce. Wbijamy jajka i wlewamy olej. Starannie mieszamy. W osobnym naczyniu łączymy przesianą przez sito mąkę pszenną, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną i wszystkie przyprawy w proszku.
Składniki mokre przenosimy do aromatycznej mąki i ostrożnie mieszamy do połączenia. Przenosimy masę do formy i wyrównujemy wierzch. Chlebek z dyni pieczemy około 40 minut, przed wyjęciem wykonując test patyczka.
Gdy po zanurzeniu w masie wyjmiemy suche drewienko — wypiek jest gotowy. Po ostudzeniu można go oprószyć cukrem pudrem lub pokryć lukrem czy polewą czekoladową. Będzie smakował znakomicie również z powidłem śliwkowym lub musem jabłkowym.
Jak przygotować purée dyniowe?
Miąższ z dyni potrzebny do wykonania wypieku możemy przyrządzić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest upieczenie umytej, pozbawionej pestek i pokrojonej na kawałki dyni. Warzywo przed wstawieniem do piekarnika należy jeszcze nasmarować olejem , by się nie przesuszyło.
Około 30 minut w 180 stopniach Celsjusza wystarczy by dynia stałą się mięciutka. Po ostudzeniu wystarczy tylko usunąć z niej skórkę i zblendować na gładką masę, a uzyskamy idealny składnik do naszego wypieku. Warto od razu przygotować większa ilość i zamrozić w niewielkich porcjach
Innym sposobem jest ugotowanie dyni do miękkości w garnku z wrzącą wodą i odrobinką soli. Po kwadransie warzywo zmięknie i będziemy mogli z łatwością usunąć skórkę oraz zmiksować je na gładki krem.
Uwaga: choć skórka dyni hokkaido jest świetnym zagęstnikiem do sosów czy zup, w tym przepisie się nie przyda. Warto ją zachować, jeśli przygotowujemy purée z tej odmiany warzywa, lecz nie dodawajmy jej do chlebka — może spowodować, że wyjdzie on zbyt zbity.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na desery z dynią. Sprawdźcie koniecznie jak przygotować słodziutkie placki z dodatkiem bananów . Być może też skusi was sernik z dodatkiem jesiennego warzywa.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Jak wybrać i przechowywać ziemniaki na zimę? Koniecznie zwróć uwagę na 1 detal
-
Najprostszy sernik z 3 składników. Zamiast piekarnika użyj mikrofalówki
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama