Przepis na cudowny chłodnik z młodej botwinki
Chłodnik z młodej botwinki jest nie lada specjałem. Idealnie sprawdza się, jako propozycja obiadowa, gdy za oknem leje się żar z nieba. Przepis jest bardzo prosty i każdy powinien sobie z nim poradzić bez najmniejszych problemów.
Smakowity chłodnik z botwinki niejednokrotnie przyprawiał nas o zachwyt. Nie bez powodu wyborna zupa cieszy się popularnością wśród smakoszy gustujących w swojskich specjałach. Okazuje się, że chłodnik wcale nie musi być trudny w przygotowaniu.
Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Przepyszny chłodnik z młodej botwinki
Nie da się ukryć, że trakcie upałów nie mamy zbytnio ochoty na gorące posiłki. Wówczas najlepiej sięgnąć po coś, co zapewni nam ukojenie . W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem jest wyborny chłodnik.
Niedawno wspominaliśmy o tym, ile kosztuje zupa z botwiny w delikatesach Magdy Gessler . Dziś podzielimy się niezawodnym przepisem na domowy chłodnik. Receptura jest zaskakująco prosta.
Chłodnik z młodej botwinki znakomicie sprawdza się wiosną i latem. Wówczas bez większych problemów dostaniemy warzywa niezbędne do jej przygotowania. W jakie składniki musimy się zaopatrzyć, zanim przystąpimy do pracy?
-
2 pęczki botwinki
-
500 ml bulionu
-
3 ogórki kiszone
-
5 rzodkiewek
-
pęczek koperku
-
pęczek szczypiorku
-
500 ml maślanki
-
250 ml jogurtu naturalnego
-
30 ml soku z cytryny
-
odrobina soli
-
jajka na twardo
Niezawodny przepis na wyśmienity chłodnik
Na początku botwinę starannie myjemy. Młode buraki oddzielany od liści i obieramy. Oba elementy kroimy na niewielkie kawałki. W garnku podgrzewamy bulion. Wzbogacamy go o pokrojoną botwinę i sok z cytryny.
Kiedy mieszanka już się zagotuje, wówczas zmniejszamy ogień i kontynuujemy gotowanie przez około 15 minut . Po tym czasie wyłączamy grzanie i pozwalamy wywarowi wystygnąć. W tym czasie odpowiednio przygotujemy ogórki i rzodkiewki.
(Canva / Arx0nt)
W tym przepisie postawiliśmy na ogórki kiszone. Dzięki nim chłodnik będzie miał trochę kwaśniejszy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zupę wzbogacić o zwykłe ogórki gruntowe. Kiszone specjały kroimy w niewielką kostkę lub ścieramy je na tarce o dużych oczkach. Podobnie postępujemy z rzodkiewkami .
Oba warzywa mieszamy ze sobą i doprawiamy niewielką ilością soli. Po 15 minutach składniki dodajemy do wystudzonego wywaru. Całość wzbogacamy o posiekany koperek i szczypiorek. Na koniec specjał zabielamy maślanką i jogurtem.
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Chłodnik z botwinki najlepiej serwować z jajkiem na twardo. Na osobny talerzu możemy podać także podsmażone ziemniaki. Godny uwagi jest również inny przepis na botwinkę .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Ania Gotuje