Do rosołu lepiej dodawać cebulę w łupinach czy bez? Wpływa na złocisty kolor
Rosół jest jedną z klasycznych zup w polskim menu. To niezabielany wywar, który gotujemy na warzywach oraz porcjach rosołowych. Mimo różnych przepisów istota zupy jest taka sama. Ma być niezwykle aromatyczna i rozgrzewająca.
O rosole mówi się, że jest naturalnym lekarstwem na wszelkie dolegliwości. Szczególnie w sezonie jesienno-zimowym jego wpływ na nasz organizm jest nieoceniony. Sprawdzi się idealnie na pozbycie się pierwszych oznak przeziębienia czy osłabienia organizmu.
Choć przepisy opierają się na podobnych składnikach, a wykonanie rosołu w naszych domach niewiele się różni, smak zawsze jest inny. Ważnym elementem gotowania rosołu jest to, aby wywar nie był mętny. Idealny, złoty kolor to również oznaka kulinarnego sukcesu. Jeśli wywar okaże się mętny, nic straconego. Rozwiązaniem tej sytuacji okaże się cebula, którą warto dodać do garnka. Odwieczne pytanie brzmi: w łupinie czy bez?
Przepis na rosół to kilka konkretnych zasad
Mięso, które wykorzystamy, powinno być rozmrożone. To sposób, który pozwoli zminimalizować ilość szumowin w zupie, a to pierwszy krok do osiągnięcia klarownego wywaru. W trakcie gotowania należy kilkukrotnie zbierać z powierzchni rosołu szumowinę, jeśli tylko się pojawi. Co więcej, rosołu nie powinno się mieszać, a gotować go najlepiej pod przykryciem. Na temat wykorzystywanego w przepisie mięsa, pisaliśmy tutaj. Jedna część kurczaka się do niego nie nadaje.
Składniki przygotowane na zupę zalewaj wyłącznie zimną wodą. Dzięki temu ich esencja będzie pomału przedostawać się do całego wywaru. Gotujący się bulion najlepiej uzupełniać natomiast wrzącą wodą. To pewne zasady, o których bezwzględnie należy pamiętać. Dzięki temu otrzymamy zupę idealną w smaku.
Należy również wziąć pod uwagę, że wywar powinien gotować się na małym ogniu. Po drugie, potrzebuje on czasu. Nawet kilku godzin. Rosół po zagotowaniu powinien jedynie l ekko bulgotać. Jeśli ogień będzie zbyt wysoki, nasz rosół może być mętny. Jeśli już nas to spotka, nie oznacza to kulinarnej tragedii. Da się to uratować za pomocą cebuli.
Cebula to ratunek na mętny rosół
Najbardziej powszechnym sposobem, którym dzielą się gospodynie na uratowa nie mętnego rosołu, jest wykorzystanie cebuli. Pomoże ona osiągnąć klarowność oraz idealny kolor. Ważne, aby przed dodaniem jej do zupy opalić cebulę lub podsmażyć na suchej patelni.
[ EMBED-15 ]
Pamiętajmy jednak, żeby nie obierać warzywa z łupin. Dzięki nim rosół nie tylko utraci mętną formę, ale i zyska lepszy smak. Cebula doda mu niepowtarzalnego aromatu, który z pewnością podbije nasze kulinarne doznania.
Rosół uchodzi za zupę skomplikowaną. Należy jednak przestrzegać powyższych zasad, a z pewnością będziemy mogli pochwalić się wywarem idealnym. Z tego miejsca przypominamy również o innym triku na gotowanie rosołu, o którym pisaliśmy w tym artykule.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Gessler, Lewandowska i Wachowicz mogą zaniemówić. Do sieci trafiła rewolucyjna receptura na schabowe
-
Do jakiej potrawy najbardziej pasuje lubczyk? Efekty spożywania rośliny są nieziemskie
-
Zobaczyliśmy jaka jutro będzie cena mięsa w Lidlu. Przecieramy oczy ze zdumienia
Źródło: kulinarneprzeboje.pl