Smakosze.pl Przepisy Siostra Anastazja wyjawiła przepis na ogórki kiszone. Ma złotą zasadę
screen z filmu na kanale Wydawnictwo WAM/YouTube, canva/Rouzes

Siostra Anastazja wyjawiła przepis na ogórki kiszone. Ma złotą zasadę

15 lipca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Siostra Anastazja wyjawiła swój najlepszy przepis na ogórki kiszone. Ma złotą zasadę, którą kieruje się, gdy myśli o ich nastawieniu. Ogórki na przetwory zawsze kupuje u zaufanych i sprawdzonych sprzedawców. Wtedy ma pewność, że nie będą przenawożone i z większym prawdopodobieństwem wyjdą chrupiące i smaczne.

Ogórki kiszone to jeden z tych przetworów, który nadal robi się w wielu domach. Dlaczego? Trudno kupić tak smaczne ogórki, jak te nastawione własnoręcznie. Oczywiście czasami nie wychodzą idealne, ale na to siostra Anastazja ma kilka rad.

Przede wszystkim ogórki na przetwory, podobnie zresztą, jak i inne warzywa i owoce, warto kupić u zaufanego sprzedawcy. Takiego, który zwykle ma towar wysokiej jakości, nie nadużywa nawozów i przestrzega karencji po opryskach. Dobry surowiec daje dużą szansę na udany produkt.

Oczywiście ważne jest też, by słoiki, w których umieszczamy ogórki do kiszenia, były czyste i nieuszkodzone . Trzeba je dokładnie umyć i wyparzyć, a wcześniej przejrzeć, by nie miały wyszczerbień i pęknięć. Pokrywki również powinny być nieuszkodzone, bez śladów rdzy i wyparzone. Teraz wystarczy skorzystać ze sprawdzonego przepisu i ogóreczki powinny wyjść, jak trzeba.

Przepis siostry Anastazji na ogórki kiszone

Składniki:

  • 2 kg małych ogórków gruntowych

  • 8 ząbków czosnku

  • 4 gałązki kopru z nasionami

  • kawałek korzenia chrzanu

  • ok. 2 l wody

  • 2,5 łyżki soli

Przygotowanie ogórków do kiszenia

Ogórki przebierz, dokładnie umyj, zmieniając 2-3 razy wodę, osącz. Słoiki i pokrywki umyj, opłucz, wyparz.

Na dno każdego słoika włóż po 2 przekrojone ząbki czosnku, gałązkę kopru i kawałek chrzanu. Słoiki napełnij dość ścisło ogórkami, układając je ciemniejszym końcem do dołu.

Wodę zagotuj z solą, dobrze przestudź. Letnią wodą zalej ogórki, tak, by znalazły się całkowicie pod wodą.

Wytrzyj krawędzie słoików, nałóż pokrywki, zakręć. Słoiki pozostaw na kilka dni w temperaturze pokojowej. Gdy woda w nich zmętnieje, wynieś je w chłodne i ciemne miejsce. W naszym serwisie znajdziesz też starą recepturę na ogórki kiszone , a także przepis na ogórki kiszone bez dodatku chrzanu .

ogórki
canva/BruceBlock

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: deon

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy