Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku. Niezawodne proporcje i dodatki zachwycają do dziś
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.06.2022 16:49

Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku. Niezawodne proporcje i dodatki zachwycają do dziś

Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku. Niezawodne proporcje i dodatki zachwycają do dziś
canva/PhotoMIX-Company z Pixabay

Domowe ogórki kiszone są świetnym dodatkiem między innymi do obiadu i sałatek. Ugotujemy z nich również niezwykle aromatyczną zupę. Ogórki kiszone przygotujemy w bardzo prosty sposób, a będą o wiele smaczniejsze niż kupione w sklepie.

Nie ma lepszych ogórków kiszonych od tych, które przygotowywane są według tradycyjnej receptury. Sekretem idealnych kiszonek są odpowiednie ogórki i dodatki. Do ogórków kiszonych przygotowywanych na podstawie przepisu z 1895 roku dodajmy liście wiśni, porzeczki i dębu, a będą przepyszne.

Do kiszonek wykorzystajmy ogórki gruntowe małe lub średnie. Ogórki muszą być najświeższe, jędrne i soczyste. Przed każdym kiszeniem ogórki wyszorujmy i zalejmy zimną wodą, następnie odstawmy je na godzinę, dzięki czemu będą jeszcze smaczniejsze.

Ogórki kiszone są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe- są bogatym źródłem witaminy C i kwasu mlekowego. Jedzenie kiszonek wzmacnia naszą odporność, a także wspiera prawidłową pracę całego układu trawiennego.

Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku

Składniki:

  • 1 kg średnich ogórków kiszonych

  • 1 l wody

  • 2 łyżki soli niejodowanej

  • liście dębu, wiśni, porzeczki

  • korzeń chrzanu

  • kilka ziaren gorczycy

  • kilka ziaren pieprzu

  • baldachy kopru

  • ząbki czosnku

Jak zrobić ogórki kiszone?

Ogórki wyszoruj, przełóż do miski, zalej zimną wodą i odstaw na godzinę. Na dno wyparzonych słoików włóż po liściu dębu, wiśni i kilka liści porzeczek. Do słowików powkładaj ogórki, dodaj kawałek chrzanu, 2 ząbki czosnku.

Do słoików włóż również po kilka ziaren pieprzu i gorczycy, na górę dodaj po baldachu kopru. Wodę zagotuj z solą, następnie wlej do słoików i zakręć. Słoiki przełóż do spiżarni, po tygodniu będą gotowe do jedzenia, smacznego.

Domowe ogórki kiszone smakują świetnie na kanapce, jako dodatek do sałatek, dań obiadowych i zupy ogórkowej na żeberkach. Ogórki kiszone możemy również przygotować w formie placków- tu poznasz przepis na kiszone ogórki w panierce z bułki tartej.

Ogórki kiszone. Przepis z 1895 roku

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisytradycyjne.pl