Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku. Niezawodne proporcje i dodatki zachwycają do dziś
Domowe ogórki kiszone są świetnym dodatkiem między innymi do obiadu i sałatek. Ugotujemy z nich również niezwykle aromatyczną zupę. Ogórki kiszone przygotujemy w bardzo prosty sposób, a będą o wiele smaczniejsze niż kupione w sklepie.
Nie ma lepszych ogórków kiszonych od tych, które przygotowywane są według tradycyjnej receptury. Sekretem idealnych kiszonek są odpowiednie ogórki i dodatki. Do ogórków kiszonych przygotowywanych na podstawie przepisu z 1895 roku dodajmy liście wiśni, porzeczki i dębu, a będą przepyszne.
Do kiszonek wykorzystajmy ogórki gruntowe małe lub średnie. Ogórki muszą być najświeższe, jędrne i soczyste. Przed każdym kiszeniem ogórki wyszorujmy i zalejmy zimną wodą, następnie odstawmy je na godzinę, dzięki czemu będą jeszcze smaczniejsze.
Ogórki kiszone są nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe- są bogatym źródłem witaminy C i kwasu mlekowego. Jedzenie kiszonek wzmacnia naszą odporność, a także wspiera prawidłową pracę całego układu trawiennego.
Przepis na ogórki kiszone z 1895 roku
Składniki:
1 kg średnich ogórków kiszonych
1 l wody
2 łyżki soli niejodowanej
liście dębu, wiśni, porzeczki
korzeń chrzanu
kilka ziaren gorczycy
kilka ziaren pieprzu
baldachy kopru
ząbki czosnku
Jak zrobić ogórki kiszone?
Ogórki wyszoruj, przełóż do miski, zalej zimną wodą i odstaw na godzinę. Na dno wyparzonych słoików włóż po liściu dębu, wiśni i kilka liści porzeczek. Do słowików powkładaj ogórki, dodaj kawałek chrzanu, 2 ząbki czosnku.
Do słoików włóż również po kilka ziaren pieprzu i gorczycy, na górę dodaj po baldachu kopru. Wodę zagotuj z solą, następnie wlej do słoików i zakręć. Słoiki przełóż do spiżarni, po tygodniu będą gotowe do jedzenia, smacznego.
Domowe ogórki kiszone smakują świetnie na kanapce, jako dodatek do sałatek, dań obiadowych i zupy ogórkowej na żeberkach. Ogórki kiszone możemy również przygotować w formie placków- tu poznasz przepis na kiszone ogórki w panierce z bułki tartej.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Idealna kawa na lato, która chłodzi i dodaje energii. Pobudzenie i orzeźwienie w jednym
Hit z PRL-u, czyli zupa śledziowa na zimno. Klasyka sprzed lat
Boskie kotlety mielone pod warzywną pierzynką. Sekretnym składnikiem jest wyjątkowy sos
Źródło: przepisytradycyjne.pl