Smakosze.pl Przepisy Przepis na domowy smalec z chrupiącymi skwarkami
Pixabay / januszj

Przepis na domowy smalec z chrupiącymi skwarkami

23 lutego 2021
Autor tekstu: Jakub Kossakowski

Smakowity smalec należy do grona smarowideł, które znacznej części osób kojarzy się z czasami beztroskiego dzieciństwa. Dawniej ten dodatek smakował zupełnie inaczej. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ponownie skosztować wybornego smalcu, jak u babci.

Smalec, który przyprawia o zachwyt

Nie da się ukryć, że smalec odgrywa istotną rolę w naszej rodzimej kuchni. Smaży się na nim, chociażby wyborne pączki . Jednak znaczna część smakoszy najchętniej zajada smalec w formie dodatku do chleba.

Wiele osób wspomina smalec na chlebie z nostalgią. Wszystko dlatego, że dawniej taka przekąska cieszyła się ogromną popularnością. Zajadano ją praktycznie w każdym domostwie i ciężko było natrafić na kogoś, kto wzgardziłby takim frykasem .

Nie od dziś wiadomo, że najlepiej smakuje domowy smalec. Właśnie taki wyrób wywoływał u nas zachwyt . Nietrudno znaleźć osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby chleb z dodatkiem smalcu, który wywołuje wspomnienia dawnych lat.

Smalec jak za dawnych lat można z łatwością przygotować we własnej kuchni. Każdy powinien poradzić sobie z tym przepisem . Najpierw musimy przygotować odpowiednie składniki. Co nam będzie potrzebne?

  • 1 kg słoniny

  • 1 kg podgardla

  • 500 g wieprzowiny na gulasz

  • 2 cebule

  • 4 ząbki czosnku

  • sól

  • pieprz

Domowy smalec przywoła wspomnienia

Na początku słoninę oraz podgardla kroimy w niewielką kostkę. Umieszczamy ją na patelni i podgrzewamy. Z mięsa powinien wytapiać się tłuszcz. Wieprzowinę również kroimy . Tym razem na odrobinę grubsze kawałki.

Wszystko smażymy, od czasu do czasu mieszając. Mięso powoli zmieni się w skwarki, a tłuszcz wytopi. Gdy już to nastąpi, mieszankę zdejmujemy z ognia . Dodajemy do niej posiekaną cebulę oraz wyciśnięty czosnek.

Smalec jest prawie gotowy. Doprawiamy go solą i pieprzem. Możemy wzbogacić go także o ulubione przyprawy. Płynny tłuszcz z dodatkami przelewamy do słoika lub kamiennego garnka. Po zastygnięciu możemy posmarować nim pajdę chleba. Nie zapomnijmy o ogórkach kiszonych. Warto wykorzystać przepis 1895 roku .

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Beszamel

Zapraszam na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Jakub Kossakowski

Redaktor prowadzący serwisu Smakosze.pl. Fascynują mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy