Śmiesznie prosty patent na idealnie klarowny rosół za każdym razem
Idealny rosół jest klarowny i ma delikatne, lekko złote zabarwienie. Sposobów na jego uzyskanie jest kilka. Zaskakującym patentem będzie wrzucenie pokrojonego w ćwiartki ziemniaka. Pomoże on usunąć zmętnienia powstałe podczas gotowania.
Sposobów na pyszny rosół jest wiele. Zdradzaliśmy już wspaniały przepis na wersję bezmięsną i recepturę babci Tereski na pikantną odmianę specjału. Tym razem na tapet bierzemy triki, które pomogą sklarować tradycyjną zupę. Zmętnienia już nigdy nie odbiorą wam przyjemności z jedzenia.
Co zrobić, by rosół był klarowny?
Jednym z najprostszych rozwiązań jest dodanie do garnka z zupą obranego i przekrojonego na ćwiartki ziemniaka. Wystarczy go gotować wraz z daniem przez około 30 minut na wolnym ogniu, by pozbyć się nieestetycznego wyglądu.
Równie ciekawym i prostym patentem jest wrzucenie goździka. Przyprawa ta nie tylko sprawi, że rosół stanie się przejrzysty, ale też nada bardzo subtelnej, ledwie wyczuwalnej nuty smakowej , kojarzonej z orientem. Nie obawiajcie się jednak — nie zdominuje ona innych składników.
Skutecznym, choć wymagającym czasami naprawdę dużego nakładu pracy sposobem będzie usunięcie zmętnień przy pomocy sitka lub łyżki cedzakowej. Ten patent sprawdzi się na pewno, gdy zupa utraci klarowność na etapie gotowania mięsa. Z drobniejszymi zaburzeniami możemy sobie jednak nie poradzić.
Jak jeszcze uchronić zupę przed utratą klarowności?
Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać przy przyrządzaniu rosołu, jest powolne gotowanie. To ono uchroni specjał przed zmętnieniami wynikającymi z burzliwych ruchów płynu w garnku.
Istotne będzie też właściwe uzupełnianie płynu w garnku. Gdy zupa zbyt mocno odparuje, należy wlać wodę. Nie może być jednak zimna ani tym bardziej lodowata. Zawsze należy dodawać wrzątek , by nie przerywać gotowania i nie narażać się na powstanie zaburzeń.
Źródło zdjęcia: canva/macniak
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: polki, newsy.gotujmy