Niezawodny sposób na pyszny i aromatyczny bezmięsny rosół
Wielu smakoszy przekonanych jest, że prawdziwy rosół musi być przyrządzany na mięsie. Równie pyszną zupę można jednak zrobić, nie korzystając z tego produktu. Bulion roślinny będzie równie aromatyczny i smaczny, jeśli dodacie do niego podsmażonych przypraw i kurkumy. Spróbujcie, a być może do klasyki już nie wrócicie.
Jeśli lubicie tradycyjny rosół, zrezygnowanie z mięsa może być dla was trudne. Warto jednak dać szansę temu daniu. Przyprawy i warzywa pozwolą wam wyczarować naprawdę pyszną kompozycję. Będzie idealna do przygotowania wielu zup np. do pomidorowej. Przygotujecie ją z łatwością, a smak na długo pozostanie w waszej pamięci.
Przepis na wyjątkowo smaczny bezmięsny rosół
Składniki:
2 litry zimnej wody
4 duże marchewki
2 średnie pietruszki
2 małe cebule lub 3 cebulki szalotki
1/2 średniego selera
1 średni por
1-2 łyżki oleju
1 łyżka octu winnego lub jabłkowego
2 cm korzenia kurkumy lub łyżeczka suszonej przyprawy
5 ziaren pieprzu
3 ziarna ziela angielskiego
2 małe liście laurowe
2-3 łyżki sosu sojowego
sól i pieprz w ilości do smaku
2 łyżki posiekanej natki pietruszki (opcjonalnie)
2 suszone grzyby shiitake (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Przyprawy, czyli liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i kurkumę, delikatnie podsmażamy na patelni z nieprzywierająca powłoką. Jeśli używamy sproszkowanej kurkumy, dodajemy ja dosłownie na chwile przed końcem smażenia. Wszystkie warzywa poza cebulą dokładnie myjemy lub obieramy i umieszczamy w dużym garnku. Zalewamy je wodą. Wrzucamy podsmażone przyprawy. W tym momencie dodajemy grzyby, jeśli ich używamy.
Cebulę obieramy, miękką część łupiny również przenosimy do garnka. Resztę dzielimy na ósemki i karmelizujemy na niewielkim ogniu na patelni, na której prażyliśmy przyprawy. Najlepiej jeśli po prostu pozostawimy ją na patelni, nie mieszając, i będziemy sprawdzać jej stan co kilka minut.
Garnek ze składnikami na bulion stawiamy na dużym ogniu. Doprowadzamy jego zawartość do wrzenia. W tym czasie cebula powinna zrobić się już rumiana. Przekładamy ją do zupy i wszystko gotujemy przez 45 minut.
Pod koniec danie doprawiamy sosem sojowym, octem, mielonym pieprzem i solą oraz wlewamy do niego olej. Podajemy na ciepło z talarkami z marchewki, natką pietruszki i ulubionym makaronem. Zupę możemy również odcedzić i przełożyć do czystych słoików. W szczelnie zamkniętym szkle przechowamy ją bezpiecznie w lodówce do 3 tygodni.
Źródło zdjęcia: canva/joannatkaczuk
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: mojegotowanie