Staropolskie pierogi z kapustą i grzybami. Tradycyjna receptura zachwyca do dziś
Zachęcamy dziś do zapoznania się z tradycyjnym przepisem na pierogi. Staropolskie pierogi z kapustą i grzybami są klasyczną potrawą, szczególnie chętnie serwowaną w czasie świąt Bożego Narodzenia. Aromatyczny farsz jest ich znakiem rozpoznawczym, podobnie jak delikatne ciasto.
Niezwykle apetyczne staropolskie pierogi z kapustą i grzybami idealnie sprawdzą się na wigilijnym stole. Potrawa skradnie serca nie wielbicielom tradycyjnych smaków. Te pierogi najlepiej podać polane zrumienionym płynnym masłem. To istna rozkosz na podniebieniu.
Przepis na klasyczne Staropolskie pierogi z kapustą i grzybami
Składniki na farsz:
-
500 g kiszonej kapusty
-
3 kapelusze suszonych borowików (namoczonych uprzednio z wodzie z mlekiem)
-
1 szklanka mleka
-
1 cebula
-
2 liście laurowe
-
olej do smażenia cebuli
-
sól i pieprz do smaku
Składniki na ciasto:
-
3 szklanki mąki pszennej
-
2 żółtka
-
3/4 szklanki ciepłej wody
-
1 łyżka oleju
-
szczypta soli
Staropolskie pierogi z kapustą i grzybami krok po kroku
Przygotuj farsz do staropolskich pierogów z kapustą i grzybami. Kiszoną kapustę posiekaj , przełóż do garnka i zalej ciepłą wodą. Dodaj liście laurowe i gotuj warzywo przez 10 minut na dużej mocy palnika . Następnie odcedź je, usuwając również przyprawę .
Namoczone borowiki do staropolskich pierogów z kapustą i grzybami ugotuj do miękkości . Odcedź je na sicie i drobno posiekaj . Wywar z gotowania odstaw na bok.
Na dobrze rozgrzanym oleju zeszklij posiekaną drobno cebulę do staropolskich pierogów z kapustą grzybami. Dołóż do niej ugotowaną kapustę i zasmażaj przez 2-3 minuty . Następnie dorzuć pokrojone grzyby , dolej szklankę grzybowego wywaru i ponownie obsmażaj zawartość patelni, aż wyparuje nadmiar płynu . Składniki dopraw solą oraz pieprzem i odstaw do przestudzenia .
Przygotuj ciasto do staropolskich pierogów z kapustą i grzybami. Wszystkie składniki połącz ze sobą i wyrób na gładką jednolitą masę . Podziel ją na dwie równe części, a każdą z nich cienko rozwałkuj . Z gotowych płatów ciasta wykrawaj niewielkie okręgi za pomocą szklanki .
Na każdy kawałek ciasta nakładaj łyżkę przygotowanego farszu do staropolskich pierogów z kapustą i grzybami. Pierogi zaklejaj i gotuj we wrzącej osolonej wodzie z dodatkiem 2 łyżek oleju . Gotowe egzemplarze wyławiaj 3 minuty od wypłynięcia na powierzchnię . Danie podawaj polane roztopionym masłem . Anna Lewandowska do ciasta na pierogi używa niezwykłej mąki . Wigilijne pierogi na słodko są niemałym zaskoczeniem .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Okrasa gotuje niezwykłą zupę grzybową. Podaje ją z dodatkiem, o jakim mało kto by pomyślał
-
Najlepszy biszkopt zrobisz tylko z 4 składników. Receptura jest przebojem
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama