Tajemna, przedwojenna receptura na cudowne faworki
Choć do Tłustego Czwartku zostało jeszcze kilka tygodni, w wielu domach zaczęły się już poszukiwania najlepszego przepisu na faworki. Poniżej prezentujemy recepturę przedwojenną z 1917 roku, z której faworki wychodzą chrupiące, cieniutkie i delikatne. Pamiętaj, aby podczas wałkowania nie podsypywać stolnicy mąką - w taki sposób zapobiega się nadmiernemiu pienieniu podczas smażenia.
Faworki praktycznie każdemu kojarzą się z karnawałem oraz Tłustym Czwartkiem. Już teraz w wielu cukierniach można kupić koszyki z chruścikiem, mimo iż prawdziwy boom popularności faworków przypadnie pod koniec lutego.
Cukiernicy zalecają smażenie faworków z pomocą termometru cukierniczego, co znacznie ułatwia utrzymanie dobrej temp. oleju. W przypadku braku sprzętu po prostu wrzuć niewielki kawałek surowego ciasta na rozgrzany tłuszcz. Jeśli natychmiast zacznie się smażyc i wypłynie na wierzch, olej jest gotowy.
Przepis na faworki
Składnik:
-
250 g mąki
-
6 żółtek
-
6 łyżek cukru
-
15 g masła
-
20 ml rumu
-
5 łyżek śmietany 18%
-
cukier puder
-
olej lub smalec do smażenia
Zacznij od utarcia żółtek z cukem. Gdy podwoją swoją objętość, wlej do nich rum, wymieszaj i odstaw na 5 minut. Po tym czasie dodaj masło, śmietanę oraz stopniowo dosypuj mąkę, cały czas wyrabiając ciasto.
Tak sporządzone ciasto uderzaj wałkiem przez 20 minut, aby dobrze je napowietrzyć. Po tym zabiegu przykryj masę czystą ściereczką na 10 minut. Czekając umieść wybrany tłuszcz w garnku i podgrzej go.
Ciasto rozwałkuj, potnij na pojedyncze paski, zrób w ich środku dziurki i przewlecz przez nie jeden róg ciasta. Wykładaj po kilka sztuk na rozgrzany tłuszcz i smaż kilka minut, aż nabiorą złotego koloru. Przekładaj je na kratkę do wystudzenia, posyp cukrem pudrem i podawaj. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić faworki z dodatkiem piwa. Ten tekst wyjawia przepis na ekspresowe lane faworki.
Źródło: canva/muzzyco, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie piły tłuszczu w czasie smażenia?
-
Rewolucyjnie zdrowe i delikatne kotlety mielone bez bułki tartej
Źródło: kuchennykredens Zapraszamy na nasz Instagram