Smakosze.pl Produkty U Gessler kosztuje fortunę, a Biedronka sprzedaje za kilka złotych. Tym przysmakiem żyje teraz Polska
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek; Instagram/magdagessler_official

U Gessler kosztuje fortunę, a Biedronka sprzedaje za kilka złotych. Tym przysmakiem żyje teraz Polska

5 listopada 2024
Autor tekstu: Maciej Jurczyk

Według poznańskiej tradycji na 11 listopada nie może zabraknąć Rogali Świętomarcińskich. Ten przysmak zyskał uznanie w całym kraju, dlatego do sprzedaży wprowadziła go również Magda Gessler. Jej cukiernia Słodki Słony oferuje rola w zaskakujących cenach. Dla porównania sprawdziliśmy także ceny w popularnej Biedronce.

Rogal Świętomarciński na 11 listopada

11 listopada wypada nie tylko Święto Niepodległości, ale też Dzień Świętego Marcina. To drugie święto jest obchodzone głównie w Poznaniu, gdzie już podobno od 1860 roku wypieka się Rogale Świętomarcińskie. Według legendy jeden z poznańskich proboszczów w 1891 roku miał ogłosić wiernym, aby wraz z nadchodzącym świętem zrobili coś dla biednych. Cukiernik Józef Melzer wziął sobie do serca te słowa i za zgodą swojego szefa, upiekł nieco zapomniane już wtedy rogale. Bogaci musieli za nie płacić, natomiast biedni otrzymywali je za darmo.

Współcześnie za rogale musi płacić każdy, ale tradycja ich wypieku trwa do dzisiaj. Dla ochrony regionalnego produktu powstała nawet Kapituła Poznańskiego Rogala Świętomarcińskiego, która czuwa nad właściwą produkcją wypieków. Słodkie rogale szybko zyskały zwolenników w całej Polsce, dzięki czemu można je kupić w najlepszych cukierniach, ale też w popularnych marketach.

rogale.jpg
Fot. Canva/Abrada

Rogale od Gessler w zaskakującej cenie

Do tradycji pieczenia Rogali Świętomarcińskich dołączyła także cukiernia Magdy Gessler i jej córki – Słodki Słony. To dosyć znany, ale też wyjątkowo drogi lokal. Za popularne słodkości trzeba zapłacić nawet kilkanaście złotych, gdzie w innych cukierniach podobne produkty są znacznie tańsze. A ile w tym roku kosztuje Rogal Świętomarciński od Gessler?

Przed rokiem za ten produkt należało zapłacić 29 złotych. Już wtedy ta cena była w opiniach klientów sporą przesadą. W tym roku jest jednak jeszcze gorzej, bo za takiego samego rogala należy zapłacić 35 złotych. Co ciekawe w cukierniach z certyfikatem, które wypiekają je zgodnie z tradycją, klienci zapłacą średnio 50 złotych za kilogram. Różnica jest więc kolosalna.

Biedronka z konkurencyjną ceną

Konkurencją dla cukierni Gessler może być także sieć sklepów Biedronka. Oczywiście brzmi to kuriozalnie, bo restauratorka szczyci się jakością używanych do wypiekania produktów, ale warto zaznaczyć, że w tym roku sieć sprzedaje rogale z certyfikatem. Biedronka w reklamie Rogali Świętomarcińskich szczyci się tym, że oferowane wypieki pochodzą z piekarni z 1920 roku. W dodatku nadzienie składa się z białego maku, rodzynek, orzechów włoskich i arachidowych oraz skórki z pomarańczy.

Taki skład mógłby świadczyć, że wypieki będą kosztowały sporo, a okazuje się, że biorąc dwa rogale o wadze 185 gram każdy, należy zapłącić tylko 4,49 zł na sztukę. To prawdziwa okazja oraz konkurencja dla cukierni Gessler. Porównując obie ceny, można zauważyć, że w cenie jednego rogala od restauratorki można zakupić 7 rogali w Biedronce. A co ty sądzisz o cenach Rogali Świętomarcińskich w tym roku?

Sprawdź, co można zrobić z polarnego napoju oraz wypróbuj zapiekankę znanej youtuberki .

Obserwuj nas w
autor
Maciej Jurczyk

Redaktor portalu Smakosze.pl. Absolwent kulturoznawstwa, a obecnie student 
dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest fanem dobrego jedzenia, a nowych
smaków poszukuje podczas wakacyjnych podróży. Chcąc poznać tajniki japońskiej kuchni,
dwa lata przepracował w gastronomii, gdzie zdobył kulinarne doświadczenie. W kuchni
najbardziej ceni sobie minimalizm, dokładność oraz niezwykłe kompozycje smaków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy