W jakiej ilości stosować dodatki do ogórków kiszonych?
Smakowite ogórki kiszone niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. Wielu smakoszy mogłoby zajadać je praktycznie nieustannie. Rzecz jasna najwięcej satysfakcji i doznań smakowych dostarczają przetwory przygotowane samodzielnie.
Idealne ogórki kiszone są w zasięgu ręki
Liczne grono smakoszy chętnie przygotowuje ogórki kiszone samemu. W każdym domostwie robi się to odrobinę inaczej. Kluczowe jest użycie odpowiedniej ilości dodatków. Zaburzenie proporcji przeważnie sprawia, że ogórki kiszone nie smakują najlepiej .
Niedawno wspominaliśmy o tym, dlaczego ogórki kiszone się psują . Dziś w znacznej mierze skupimy się na proporcjach, których należy przestrzegać podczas przygotowywania domowych przetworów.
Wielu smakoszy zastanawia się, jak przygotować idealne ogórki kiszone. Przeważnie do kiszenia wykorzystuje się czosnek, koper oraz chrzan. Okazuje się, że dodatki nie powinny stanowić więcej niż 3% masy ogórków . Dodanie większej ilości może zaowocować niesmacznymi kiszonkami.
Ogórki kiszone możemy również wzbogacić o liście dębu, czerwonej porzeczki oraz maliny. Nie bez znaczenia są również same warzywa . Najlepiej, jeśli wybierzemy jędrne ogórki, których proporcja szerokości do długości wynosi 1/3. Powinny mieć sporo średniej wielkości wypustek.
(Canva.com / ratmaner)
Jak przygotować przepyszne ogórki kiszone?
Przepis na ogórki kiszone jest banalnie prosty. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją. Lista potrzebnych produktów jest bardzo krótka . Co dokładnie będzie nam potrzebne do przygotowania własnych ogórków kiszonych?
-
ogórki gruntowe
-
koper
-
korzeń chrzanu
-
czosnek
-
woda
-
sól
Na początku ogórki myjemy i namaczamy przez co najmniej godzinę w zimnej wodzie. Dzięki temu będą bardziej jędrne. Na dnie słoika umieszczamy gałązkę kopru, dwa ząbki czosnku i niewielki kawałek korzenia chrzanu .
Ogórki wkładamy do słoika pionowo. Im ciaśniej, tym lepiej. Wodę podgrzewamy razem z solą. Na 1 litr powinna przypadać jedna łyżka przyprawy . Gorącą mieszankę wlewamy do słoików. Musi ona przykryć ogórki w całości.
Słoiki zakręcamy i odstawiamy w ciepłe zacienione miejsce. Po 5 dniach przestawiamy je do piwnicy lub spiżarni. Przetwory należy przechowywać w chłodzie. Warto wiedzieć, co trzeba zrobić, by ogórki kiszone nie wyszły gorzkie .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Beszamel; Odporna