Smakosze.pl Produkty Ważny komunikat GIS dotyczący żywności
Pexels / Toni Cuenca

Ważny komunikat GIS dotyczący żywności

2 lipca 2021
Autor tekstu: Jakub Kossakowski

GIS opublikował na rządowej stronie niepokojące obwieszczenie dotyczące wyrobów, które mają kontakt z żywnością. Mowa o akcesoriach z tworzyw sztucznych, które wzbogacane są o mielony lub sproszkowany bambus. Okazuje się, że mogą one doprowadzić do przekroczenia limitów migracji melaminy i formaldehydu.

W wielu kuchniach możemy natknąć się na akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych. Niektórzy producenci dodają do nich sproszkowany bambus. GIS poinformował, że tego typu produkty są potencjalnie niebezpieczne i należy je traktować jako nielegalne.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

GIS wydał ostrzeżenie dotyczące akcesoriów kuchennych

Nie da się ukryć, że komunikaty GIS-u przeważnie nie zapowiadają niczego dobrego. Niedawno wspominaliśmy o produktach spożywczych, które w ostatnim czasie zostały wycofane ze sprzedaży . Niestety, zagrożenie może na nas czyhać nawet w akcesoriach kuchennych.

Na rządowej stronie pojawiło się obwieszczenie sanepidu odnoszące się akcesoriów kuchennych wykonanych z tworzyw sztucznych z domieszką bambusa . Mało kto spodziewałby się, że tak niepozorne produkty mogą wzbudzać jakiekolwiek wątpliwości.

- Unijny wykaz substancji, które można stosować w produkcji materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych, został określony w załączniku I do tego rozporządzenia. Wykaz ten zawiera około 900 różnych substancji, ale nie obejmuje bambusa i wielu podobnych materiałów pochodzenia roślinnego - można wyczytać w komunikacie GIS opublikowanym na rządowej stronie.

GIS zauważył również, że akcesoria z tworzyw sztucznych zmieszanych z bambusem często reklamowane są jako ekologiczne . Warto jednak zauważyć, że nie nadają się one do recyklingu oraz kompostowania. W związku z tym są one o wiele gorsze dla środowiska.

Akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych zmieszanych z bambusem uznane za szkodliwe

GIS w swoim komunikacie wskazał, że tego typu produkty mogą być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia. Tym bardziej powinniśmy zachować szczególną ostrożność i nie korzystać z nich podczas gotowania .

- Akcja kontrolna rozpoczęła się ze względu na liczne w ostatnim czasie powiadomienia w ramach systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) związane z przekroczeniami limitów migracji melaminy i formaldehydu do żywności z wyrobów zawierających w swoim składzie mielony lub sproszkowany bambus, szczególnie przeznaczonych dla niemowląt i dzieci . Produkty te pochodziły z krajów trzecich, głównie z Chin - głosi dalsza część komunikatu GIS.

Akcesoria kuchenne
Akcesoria kuchenne

Canva / Fedeni

W Polsce za akcję kontrolną odpowiadają organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Analizie zostaną poddane składy produktów pochodzących z krajów trzecich oraz ich dokumentacja . W przypadku niezgodności zapowiedziano wycofanie akcesoriów z obrotu.

Warto nadmienić, że komunikat GIS wskazuje, iż akcesoria kuchenne z tworzyw sztucznych z dodatkiem substancji pochodzenia roślinnego należy traktować jako nielegalne. Jakiś czas temu wspominaliśmy o działaniach podjętych przez GIS w związku z wykryciem skażonej kaszy .

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Gov.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Jakub Kossakowski

Redaktor prowadzący serwisu Smakosze.pl. Fascynują mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy