Smakosze.pl
Jajka z szarą otoczką na żółtku

Canva / HandmadePictures

Co oznacza szara obwódka wokół żółtka?

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Jajka często goszczą na naszych stołach. Nietrudno natknąć się na wielbicieli specjału ugotowanego na twardo. Czasem żółtko pokryte jest szarą obwódką. Oznacza to, że jajka gotowany zbyt długo.

Smakowite jajka odgrywają niezwykle istotną rolę w kulinariach. Można przyrządzić je na rozmaite sposoby. Jednym z najpopularniejszych wydań są jajka na twardo. Warto wiedzieć, jak gotować je w prawidłowy sposób.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Dlaczego żółtko jajka pokryte jest szarą obwódką?

Z pewnością każdy ze smakoszy natknął się kiedyś na widok żółtka, które było pokryte szarą otoczką. Taki efekt pojawia się w przypadku gotowania jajka na twardo i wynika z niepozornego błędu, który może nas wiele kosztować.

Nie od dziś wiadomo, że jajka są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Niestety w trakcie obróbki termicznej znaczna ich część może zostać zniwelowana. Jeśli zbyt długo gotujemy jajka na twardo, wówczas zawartość witamin i minerałów zmniejsza się nawet o 50%. Właśnie wtedy żółtko pokrywa się szarym przebarwieniem.

Szara obwódka na żółtku wygląda nieestetycznie. W jednym ze swoich programów Robert Makłowicz przyrównał ją do brudu pod paznokciami. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis dziennikarza na jajka w wyjątkowej odsłonie.

Biedronka ponownie zaskakuje

Jaką ofertę przygotowała Biedronka na rozpoczęcie nowego miesiąca?

CZYTAJ DALEJ

Jeśli nie chcesz, aby żółtko pokryło się szarym nalotem, pamiętaj, by nie gotować go zbyt długo. Zazwyczaj idealne jajka na twardo wychodzą po 7 minutach spędzonych we wrzącej wodzie. O czym jeszcze należy pamiętać podczas przygotowań?

Szara obwódka na żółtku nie jest jedynym problemem

W trakcie gotowania jajek na twardo nietrudno o ewentualne pęknięcia skorupek, z których to wypływa białko. Szansa na taki efekt znacząco się zmniejszy, jeżeli wodę wzbogacimy o jeden niepozorny dodatek.

Oczywiście mowa o soli. Do garnka z wrzątkiem wsypujemy jedną łyżeczkę przyprawy. Wówczas białko nie będzie tak intensywnie wypływało z pęknięć na skorupce. Jak prawidłowo ugotować jajka?

Perfekcyjne jajka na twardo

Perfekcyjne jajka na twardo

Canva / Monica Cardoso

Najlepiej, jeśli jajka umyjemy i umieścimy w garnku. Zalewamy je w całości wodą. Następnie włączamy ogień. Kiedy woda zacznie już wrzeć, odliczamy od 7 do 8 minut. Jeśli wolisz mniej ścięte żółtko, wtedy gotowanie może trwać o minutę krócej.

Jajka możemy przyrządzić na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto sięgnąć po najlepsze śniadaniowe pomysły na bazie jajek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >