Smakosze.pl
Ryby z Bałtyku mogą nam zaszkodzić

Canva / nadianb

Czy ryby z Bałtyku są szkodliwe?

9 Lipca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Ryby cieszą się sporą popularnością wśród smakoszy. Raczymy się nimi głównie podczas wakacyjnych wypraw nad nasze morze. Niestety, bałtyckie ryby nie należą do najzdrowszych. Wszystko przez zanieczyszczenia. Eksperci zalecają jedzenie frykasów z Bałtyku maksymalnie raz w tygodniu.

Nie da się ukryć, że ryby często goszczą w naszym jadłospisie. Najczęściej zajadamy się tego typu specjałami, kiedy udajemy się nas Bałtyk. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy nie potrafią oprzeć się tamtejszym rybom. Jednak lepiej zachować ostrożność.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Czy ryby z Bałtyku mogą nam zaszkodzić?

Smakowite ryby niejednokrotnie przyprawiały nas o szybsze bicie serca. W tym roku regularnie dochodzą nas wieści o wysokich cenach za takie smakołyki. Nawet Czesi są zaskoczeni drożyzną w nadmorskich restauracjach.

Bez wątpienia ryby prosto z morza są nie lada pokusą. Nie można im odmówić niecodziennych walorów smakowych, obok których nie da się przejść obojętnie. Mogłoby się wydawać, że ryby z Bałtyku wypadają o wiele lepiej od mrożonych filetów.

Nie od dziś wiadomo, że Bałtyk nie należy do najczystszych mórz. Niedawne badania potwierdzają najgorsze z obaw. Zanieczyszczenie odbija się na jakości tamtejszych ryb. Oceanograf z Polskiej Akademii Nauk, podczas wywiadu z Gazetą Wyborczą podzielił się swoimi obserwacjami.

Dieta pozwoliła jej zachować młody wygląd

Dzięki specjalnej diecie 73-latka zachowała figurę modelki

CZYTAJ DALEJ

- Na Głębi Bornholmskiej, gdzie samice dorsza składają najwięcej ikry, znaleziono stężenie arsenu ponad dwa razy wyższe niż w rejonach zanieczyszczonych przemysłowo. Wszystkich trochę zmroziło - powiedział prof. Jacek Bełdowski, przytaczany przez portal Fakt.

Ile bałtyckich ryb możemy jadać?

Ekspert w rozmowie z Gazetą Wyborczą stwierdził, że bałtyckie ryby nie przyniosą nam szkody, jeśli będziemy jeść je raz na tydzień. Wówczas nasz organizm zdąży się uporać z ewentualnymi szkodliwymi substancjami.

Zanieczyszczenie Bałtyku ma różne źródła. Jednym z nich jest zatopiona w nim broń chemiczna z okresu II Wojny Światowej. Okazuje się, że z roku na rok mięso morskich ryb jest coraz bardziej skażone szkodliwymi substancjami. Na razie nie są one niebezpieczne dla zdrowia, jednak proces cały czas postępuje i niewykluczone, że za jakiś czas bałtyckie ryby będzie jeszcze gorsze.

Dorsz

Dorsz

(Canva / lauraag)

- Nie wiemy, ile tego będzie za kilka lat. Z tego powodu postulujemy, by monitoring obecności substancji szkodliwych w rybach, prowadzony przez inspekcję weterynaryjną, obejmował również najbardziej toksyczne pochodne amunicji leżącej na dnie Bałtyku. W odpowiedzi słyszymy, że to skomplikowane i drogie - powiedział prof. Jacek Bełdowski, przytaczany przez portal Fakt.

Warto zauważyć, że monitoring jednej ryby to koszt około 1000 złotych. Tym samym tego typu przedsięwzięcie jest bardzo kosztowne. Nie pozostaje nam nic innego jak obserwowanie rozwoju sytuacji. W trakcie wakacji lepiej na razie nie przesadzajmy z beztroskim zajadaniem bałtyckich ryb.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

truskawki

Produkty

Ile kosztują truskawki w 2022? Cena zaskoczy wszystkich smakoszy

Czytaj więcej >
agrest

Produkty

Dlaczego warto jeść agrest i co warto z niego przygotować?

Czytaj więcej >

Produkty

Jaka cebula jest najzdrowsza? Można się zdziwić

Czytaj więcej >
fasolka żółta i zielona

Produkty

Która fasolka szparagowa jest lepsza? Odpowiedź nie jest oczywista

Czytaj więcej >

Produkty

Czy można zjeść ogórki kiszone z białym nalotem? Łatwo o ogromny błąd

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto włożyć deskę do krojenia do lodówki? Powody mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >