Smakosze.pl
Ceny truskawek

snowflock, Getty Images

Wysokie ceny truskawek

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Truskawki o tej porze roku są jednymi z najczęściej kupowanych przez Polaków owoców - kojarzą się z ciepłem lata i orzeźwieniem. Niestety, niektórzy mogą zrezygnować z ich zakupu, gdy zobaczą w jakich cenach są wystawiane. Za dwukilogramowy koszyk, trzeba zapłacić aż 32 zł.

Truskawki stanowią pewien symbol - gdy pojawiają się na rynkach, Polacy wiedzą, że rozpoczyna się sezon na pyszne warzywa i owoce. Rok temu sporym problemem rolników były susze, które następnie zamieniły się na bardzo dużą wilgotność. To spowodowało, że plony nie tylko były małe, lecz również pleśniały. 

W tym roku opadów nie brakuje, aczkolwiek wiosna nie sprzyja rolnictwu. Niskie temperatury i stosunkowo niewielka ilość słońca sprawiają, że mnóstwo roślin jeszcze nie zakwitło. Dlatego ceny produktów rolnych nie są optymistyczne dla klientów.

Ceny truskawek i innych warzyw oraz owoców

Redakcja portalu eska.pl postanowiła udać się wczoraj na Plac Targowy przy ulicy Targowej w Rzeszowie, gdzie sprzedaje się, między innymi, warzywa i owoce. Niestety, to co zastali dziennikarze wywołało w nich spore zaskoczenie i jak sami przyznają, najbardziej zadziwia cena truskawek. 

Za 2 kilogramy tych owoców, należało 17 maja zapłacić 32 zł. Wyjątkowo dużo kosztują także owoce suszone - śliwka Węgierka suszona to koszt 22 zł za kilogram, suszone morele 28 zł, a żurawina suszona wyceniona została na 30 zł. 

Sporym wydatkiem są również warzywa - ziemniak Grecki w ilości 1 kg kosztuje 3 zł, młoda kapusta od 6 do 7 zł za kg, ziemniak młody 4 zł, a ogórek 5 zł. Przy takich sumach może być ciężko zachować odpowiednią dietę, składającą się głównie z produktów roślinnych. 

Na naszej stronie zamieściliśmy mnóstwo informacji kulinarnych, które mogą przypaść tobie do gustu. Przeczytaj ten artykuł, w którym przekazujemy wieści o straszliwym odkryciu w popularnych przyprawach. W tym tekście  zdradzamy najlepszy przepis na pyszne cebulowe kule faszerowane mięsem - idealna grillowa przekąska. 

Źródło: kotomiti, Getty Images

Ekspert o cenach

W programie "Money. To się liczy" wziął udział Jakub Olipra, analityk firmy Credit Agricole. Zgodnie z jego słowami, sezon w tym roku ulegnie przesunięciu, a za wszystko odpowiada średnia temperatur, która jest zbyt niska, aby można było cieszyć się z dużych ilości warzyw i owoców w niskich cenach. 

Wszystko zależy od warunków agrometeorologicznych w najbliższych tygodniach. Długoterminowe prognozy mówią o wyższych temperaturach, przy utrzymujących się opadach ta podaż wzrośnie. To będzie przesunięcie sezonu, mamy teraz relatywnie mniej warzyw czy owoców, ale wiele wskazuje, że kolejne tygodnie przyniosą większą podaż - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Olipra. 

Olopra dodał przy okazji, że nie można wykluczyć, iż w niedalekiej przyszłości dostępna ilość tych produktów będzie większa, a ceny proporcjonalnie zmniejszą się. Możemy mieć więc nadzieję, że w tym roku uda nam się zaspokoić ochotę na truskawki. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: biedronka.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

kawa

Produkty

Kawa staje się coraz droższa, nie każdego będzie na nią stać

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto jeść mandarynki?

Czytaj więcej >
Ogórki kiszone i konserwowe

Produkty

Ogórki kiszone czy konserwowe, które z nich są najzdrowsze?

Czytaj więcej >
ogórki w folii

Produkty

Dlaczego ogórki pakowane są w folię?

Czytaj więcej >
Mięsne podkładki chronią nasze zdrowie

Produkty

Do czego służą podkładki pod mięso?

Czytaj więcej >
 Kurkuma jest bardzo zdrowa

Produkty

Dlaczego warto regularnie jadać kurkumę?

Czytaj więcej >